AKUVAMARIN

Akuvamarinin açık mavi rengiyle dostluk, uyum, güven ve sempati duygularını arttırdığına, yeni arkadaşlar edinmeye yardım ettiğine inanılır.

Akuvamarin, beril ailesinden gelmektedir ve rengi, gökyüzünün açık mavisinden, denizlerin derin mavisine kadar uzanır. Akuvamarin, özellikle açık mavi tonlarıyla alışılmadık güzellikte ışıldayan bir taştır.

Sertliği Moh’s a göre 7.5 ile 8 arasındadır. Bu sertlik onu sağlam ve büyük oranda çizilmelere karşı dayanıklı yapar. Beril ailesinden, diğer bir taş olan zümrüt’ün tersine, Akuvamarin’i büyük boylarda da temiz ve şeffaf bulmak mümkündür. Akuvamarin, mücevher taşları arasında en iyi bilinen, en popüler değerli taşlardandır. Neredeyse zümrüt, safir, yakut klasikleri kadar popülerdir.

Açık mavi rengiyle dostluk, uyum, güven ve sempati duygularını arttırdığına, yeni arkadaşlar edinmeye yardım ettiğine inanılır. Ayrıca, eski zamanlardan beri denizcilerin şans taşı olarak düşünülür. Adı latincedeki “Aqua (su)” ve “Mare (deniz)” kelimelerinden gelir.

Akuamarinin farklı tonları değişik isimlere sahiptir: İçindeki demir, Akuvamarin’e neredeyse farkedilmeyen soluk maviden güçlü deniz mavisine kadar olan rengini verir. En değerli olan derin mavi renkteki akuvamarinler Brezilya’daki Santa Maria Itabira madeninden gelir ve “Santa Maria” adını alır. Dünyadaki pek çok ham Akuvamarin kristali bu Güney Amerikada’ ki madenlerden gelmektedir. Aynı zamanda, 1910’ da bulunan Marambaia/ Minasgerais’ teki 100.5 kg’ lık kristal gibi, yada 1992’ de mücevher taşı tasarımcısı “Bernd Munsteiner” tarafından kesilen 26 kg’lık  “dompedro” gibi, heyecan verici Akuvamarin’ler Brezilya’da yeryüzüne çıkmıştır. Ancak Akuvamarin Nijerya, Zambiya, Madagaskar, Mozambik, Afganistan ve Pakistan gibi başka ülkelerde de bulunmuştur. Pakistanda da çok büyük boylarda ve iyi kalitelerde Akuvamarin bulunmaktadır. Benzer tonlar Afrika’ daki ,özellikle Mozambik’ teki az sayıdaki madenlerden gelir. Bu Akuvamarinleri, Brezilya’ dan gelenlerden ayırmak için bunlara “Santa Maria Africana” adı verilmiştir. Akuvamarin’ in güzel tonlarından biri de, 1954 teki Brezilya güzellik kraliçesinin isimi olan “Martha Rocha” adını taşır.

Akuvamarin kadar, mücevher tasarımında çok çeşitli şekilde kullanılan başka yarı değerli taş bulmak zordur. Bu taşı satın alırken, kesimine dikkat etmek gerekir. Transparan ve açık renkli bir taş olduğundan, iyi yapılmayan kesimlerde arada toz biriktirerek mat bir görüntü alabilir. Satın almada ikinci dikkat edilmesi gereken nokta Mavi Topaz’la Akuvamarin’i karıştırmamaktır. Mavi Topaz da Akuvamarin kadar güzel bir taş olmasına rağmen, genelde istenilen rengi alması için işlem görür ve çok daha uygun fiyatlı bir taştır.

Çok uzun süre kuvvetli güneş ışığı altında kalması renginin solmasına neden olabilir. Çoğu mücevher taşı gibi, yumuşak bir fırça ve sabunla temizlemek yeterlidir. Ultrasonik banyo yapılmaması tavsiye edilir. Diğer Beril ailesi üyeleri gibi, Akuvamarin de ısıya dayanıklı değildir. Ateş ile çalışmak gerektiğinde, önce yuvasından çıkarılması, ve birlikte kullanıldığı metalin taş takılmadan önce parlatılması önerilir. Bu arada yurt dışında, taşın kaplanmasına yarayan özel ısı yalıtım macunu da satılmakta ve kullanıldığında sökülmesine gerek kalmamaktadır.

Paylaş:
Bu kategoriden daha fazla: ELMASLARIN BÜYÜLEYİCİ ÖZELLİKLERİ » KARAT NE DEĞİLDİR? » MÜCEVHER TRENDLERİNDE 2015’İN GELİŞİ 2014’DEN BELLİ » KAR BEYAZI VE BEYAZ AGATLAR » AŞKIN VE ROMANTİZMİN FEMİNEN RENGİNDE MÜCEVHERLER » MİLANO’DAN BİR MÜCEVHER EVİ: LUCIFER VIR HONESTUS » MÜCEVHERE FARKLI BAKIŞ » LOUIS VUITTON VE DAVID BOWIE BİRLİKTELİĞİ » AKİK TAŞININ MODA HALİ » 2014 AGTA SPECTRUM ÖDÜLLERİ » PIRLANTA… YİNE PEMBE… YİNE REKOR… » STEPHEN WEBSTER & DARK JEWEL COLLECTION » I ♥ FABERGE!.. / VOIR DERGISI KÖŞE YAZILARINDAN » MÜCEVHERDE RÖNESANS / VOIR DERGİSİ KÖŞE YAZILARIM » 2013 TRENDLERİ / VOIR DERGİSİ TREND SAYFALARIM -1- » BASELWORLD; TÜM İHTİŞAMIYLA » BASELWORLD 1. GÜN; FUAR ALANI » BASELWORLD 1. GÜN; İLK İZLENİMLER » DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜCEVHER VE SAAT FUARI “BASELWORLD”DEN ADIM ADIM… » PEMBE “PRINCIE DIAMOND” MÜZAYEDEDE DÜNYA REKORU KIRDI! » BU HAFTA MUHTEŞEM MÜCEVHERLERİN HAFTASI! » BELÇİKA HAVAALANINDA 50 MİLYON DOLARLIK HAM ELMAS SOYGUNU » 2013 OSCARINI MÜCEVHERDE KLASİK STİL PIRLANTA KÜPELER KAZANDI :) » 2013 OSCAR TÖRENİ BAŞLARKEN 2012′NİN EN ZARİF MÜCEVHERLERİ » AÇIK ARTTIRMADA 6,46 KARAT PIRLANTALI PLATİN YÜZÜK 560.500$’A SATILDI » FABERGE VE GEMFIELDS ’IN MODERN BAŞYAPITI… VE EFSANEVI MARKANIN SATIN ALINMASI » PANTONE’NİN 2013 RENGİ: ZÜMRÜT YEŞİLİ :) CANLI… PARLAK… BEREKETLİ… » SIRADIŞI BİR KİTAP “DELICIOUS JEWELS / LEZZETLİ MÜCEVHERLER” » GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE MÜCEVHER » DİKKAT! : SARI ZÜMRÜT (EMERYL) ADI İLE TAŞLARA TAKILAN YANILTICI İSİMLER KONUSUNDA GEMOLOJİ DÜNYASI ALARMDA » HER YILIN ARALIK AYININ SABİT TRENDİ; KIRMIZIIIIIII! » KÜLTÜR SANAT HARİTASI İLE KEYİFLİ BİR SÖYLEŞİ » LOUIS VUITTON @ PARIS FASHION WEEK » Anna Dello Russo @ Paris Fashion Week » VICENZA ORO FALL; 2013+ DEN 2014+’ E MÜCEVHER TRENDLERİ » ICA ULUSLARARASI TAŞ KESİM VE MÜCEVHER YARIŞMASI SONUÇLARI » DÜNYANIN KESİMLİ EN BÜYÜK PARAİBA TURMALİN’İ » MAVİ PIRLANTA… SONSUZA KADAR… » AĞUSTOS AYININ MÜCEVHER TAŞI; PERİDOT » SAFİR HAKKINDA BİLİNMEYENLER » Pırlantaların Hiç Bilinmeyen Renkleri » 23.45′DE CNN TÜRK’DE, MESUT YAR’LA LAF LAFI AÇIYOR… » ROBERTO COIN’LE VENEDİK’TE » KLASİK PIRLANTALARINIZI HER YERDE TAKMANIN YOLU ;) » MÜCEVHER IŞILTISINDA AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ İSTANBUL » TEMMUZ AYI ŞANS TAŞI; YAKUT / JULY BIRTHSTONE; RUBY » FIRST GOLD CURRENCY @ 564 BC! / İLK ALTIN KURU MÖ 564′DE! » SADAKATİN SİMGESİ / SYMBOL OF LOYALITY » DÜNYADA ALTIN / GOLD MINING » HAZİRAN AYININ ŞANS TAŞI; İNCİ » OSMANLI DÖNEMİ – SULTAN SELİM’İN MÜHRÜ » NİSAN AYI ŞANS TAŞINIZ PIRLANTA » BELÇİKA – ANTWERP’DE » ŞUBAT AYININ ŞANS TAŞI; AMETİST » ANTİKA MÜCEVHERLER » TANINMIŞ GEMOLOG VE MÜCEVHER EKSPERİ ANTOINETTE MATLINS’LE » OCAK AYI ŞANS TAŞI; GARNET / JANUARY BIRTHSTONE; GARNET » WDC – DÜNYA PIRLANTA KONSEYİ TOPLANTISINDA »
Önceki Gönderi Zümrüt
Sonraki Gönderi Sitrin

Add Comment