2

Sadece mor ve tonlarında olan kuvarslara “ametist” adı verilir. Yeşil , pembe veya başka bir renkteki bir taşın adı ametist olamaz.

Çok koyu mordan açık lavantaya kadar olan tonlarıyla tüm dünyada çok popüler bir taş olan ametist, kuvars ailesindendir. Sertliği Mohs’a göre 7 olan bu taş diğer kuvars’larla benzer özellikleri taşımasına rağmen, kristal halinde katmanlardan oluşur.

İnanışa göre adı, Yunanca’daki ‘amethystos/ sarhoş olmayan’ kelimesinden gelir. O dönemde, taşıyan kişiyi sarhoş olmaktan koruduğuna inananlar olmuştur. Bu nedenle o zamanlarda üretilmiş kadeh,çanak, kap gibi malzemelerin belirli bir kısmının ametistten yapıldığına inanılır.

Bunun dışında, bu özel taşa, pek çok farklı kültürlerde, pek çok doğaüstü güç atfedilmiştir. Ametist’in, endoktrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğine, kanı temizlediğine ve enerji verdiğine inanılır. Bununla birlikte bilinç seviyelerini aktive ettiği ve yatıştırıcı etkisi olduğu ileri sürülür. Eski çağlarda kişileri hırsızlıklara karşı koruduğuna da inanılırdı. Meditasyon için en ideal taşlardandır.

Pek çok ametist gün ışığında, özellikle güçlü güneş ışığı altında renk kaybına uğrayabilir. Bunun nedeni bilinmemekle birlikte, radyum radyasyonuyla tekrar eski rengine dönüştürmek mümkündür. Ancak güneş ışığına ve fazla ısıya olan bu hassaslığından dolayı, ametist taşlı mücevherler, güneşlenirken veya solaryumda takılmamalıdır. Aynı zamanda ısıdaki ani değişimler de bu değerli taşın zarar görmesine neden olabilir. Kuvvetli ışık, ısı ve sert çarpmalardan korunan ametistler yüzyıllarca tüm güzelliğini korur.

Her madenden çıkan Ametist birbirinin aynı değildir. Farklı bölgelerden, sadece bu bölgeye özgü farklı özellikler taşıyan ametistler çıkabilir ve bu taş incelenerek hangi bölgeden çıktığı anlaşılabilir. Güzel ametistler Bolivya, Brezilya, Uruguay Madagaskar, Namibya’dan gelir. Bununla beraber Avustralya, Kanada, Almanya, Hindistan, Sri Lanka, , Amerika ve Zambiya’da da çok büyük olmamakla birlikte Ametist madenleri vardır.

Mücevherde çok beğenilen ve popüler olan bu değerli taşın iyi kalitesinin sentetikleri, günümüzde yaygın olarak ve büyük miktarlarda üretilebilmektedir.

Unutulmaması gereken en önemli konu; sadece mor ve tonlarında olan kuvarslara ametist adı verilmesidir. Yeşil , pembe veya başka bir renkteki taşın adı ametist olamaz.

Ametistin bakımında, güçlü ısı veya ısı değişimlerinden kaçınmalısınız. Bunun yanında, kaynatarak temizleme veya ultrasonik banyo çok dikkatle yapılmalıdır. Yumuşak bir fırça ve sabunla temizlenmesi uygundur.

Paylaş:
Bu kategoriden daha fazla: ELMASLARIN BÜYÜLEYİCİ ÖZELLİKLERİ » KARAT NE DEĞİLDİR? » MÜCEVHER TRENDLERİNDE 2015’İN GELİŞİ 2014’DEN BELLİ » KAR BEYAZI VE BEYAZ AGATLAR » AŞKIN VE ROMANTİZMİN FEMİNEN RENGİNDE MÜCEVHERLER » MİLANO’DAN BİR MÜCEVHER EVİ: LUCIFER VIR HONESTUS » MÜCEVHERE FARKLI BAKIŞ » LOUIS VUITTON VE DAVID BOWIE BİRLİKTELİĞİ » AKİK TAŞININ MODA HALİ » 2014 AGTA SPECTRUM ÖDÜLLERİ » PIRLANTA… YİNE PEMBE… YİNE REKOR… » STEPHEN WEBSTER & DARK JEWEL COLLECTION » I ♥ FABERGE!.. / VOIR DERGISI KÖŞE YAZILARINDAN » MÜCEVHERDE RÖNESANS / VOIR DERGİSİ KÖŞE YAZILARIM » 2013 TRENDLERİ / VOIR DERGİSİ TREND SAYFALARIM -1- » BASELWORLD; TÜM İHTİŞAMIYLA » BASELWORLD 1. GÜN; FUAR ALANI » BASELWORLD 1. GÜN; İLK İZLENİMLER » DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜCEVHER VE SAAT FUARI “BASELWORLD”DEN ADIM ADIM… » PEMBE “PRINCIE DIAMOND” MÜZAYEDEDE DÜNYA REKORU KIRDI! » BU HAFTA MUHTEŞEM MÜCEVHERLERİN HAFTASI! » BELÇİKA HAVAALANINDA 50 MİLYON DOLARLIK HAM ELMAS SOYGUNU » 2013 OSCARINI MÜCEVHERDE KLASİK STİL PIRLANTA KÜPELER KAZANDI :) » 2013 OSCAR TÖRENİ BAŞLARKEN 2012′NİN EN ZARİF MÜCEVHERLERİ » AÇIK ARTTIRMADA 6,46 KARAT PIRLANTALI PLATİN YÜZÜK 560.500$’A SATILDI » FABERGE VE GEMFIELDS ’IN MODERN BAŞYAPITI… VE EFSANEVI MARKANIN SATIN ALINMASI » PANTONE’NİN 2013 RENGİ: ZÜMRÜT YEŞİLİ :) CANLI… PARLAK… BEREKETLİ… » SIRADIŞI BİR KİTAP “DELICIOUS JEWELS / LEZZETLİ MÜCEVHERLER” » GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE MÜCEVHER » DİKKAT! : SARI ZÜMRÜT (EMERYL) ADI İLE TAŞLARA TAKILAN YANILTICI İSİMLER KONUSUNDA GEMOLOJİ DÜNYASI ALARMDA » HER YILIN ARALIK AYININ SABİT TRENDİ; KIRMIZIIIIIII! » KÜLTÜR SANAT HARİTASI İLE KEYİFLİ BİR SÖYLEŞİ » LOUIS VUITTON @ PARIS FASHION WEEK » Anna Dello Russo @ Paris Fashion Week » VICENZA ORO FALL; 2013+ DEN 2014+’ E MÜCEVHER TRENDLERİ » ICA ULUSLARARASI TAŞ KESİM VE MÜCEVHER YARIŞMASI SONUÇLARI » DÜNYANIN KESİMLİ EN BÜYÜK PARAİBA TURMALİN’İ » MAVİ PIRLANTA… SONSUZA KADAR… » AĞUSTOS AYININ MÜCEVHER TAŞI; PERİDOT » SAFİR HAKKINDA BİLİNMEYENLER » Pırlantaların Hiç Bilinmeyen Renkleri » 23.45′DE CNN TÜRK’DE, MESUT YAR’LA LAF LAFI AÇIYOR… » ROBERTO COIN’LE VENEDİK’TE » KLASİK PIRLANTALARINIZI HER YERDE TAKMANIN YOLU ;) » MÜCEVHER IŞILTISINDA AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ İSTANBUL » TEMMUZ AYI ŞANS TAŞI; YAKUT / JULY BIRTHSTONE; RUBY » FIRST GOLD CURRENCY @ 564 BC! / İLK ALTIN KURU MÖ 564′DE! » SADAKATİN SİMGESİ / SYMBOL OF LOYALITY » DÜNYADA ALTIN / GOLD MINING » HAZİRAN AYININ ŞANS TAŞI; İNCİ » OSMANLI DÖNEMİ – SULTAN SELİM’İN MÜHRÜ » NİSAN AYI ŞANS TAŞINIZ PIRLANTA » BELÇİKA – ANTWERP’DE » ŞUBAT AYININ ŞANS TAŞI; AMETİST » ANTİKA MÜCEVHERLER » TANINMIŞ GEMOLOG VE MÜCEVHER EKSPERİ ANTOINETTE MATLINS’LE » OCAK AYI ŞANS TAŞI; GARNET / JANUARY BIRTHSTONE; GARNET » WDC – DÜNYA PIRLANTA KONSEYİ TOPLANTISINDA »
Önceki Gönderi İnci
Sonraki Gönderi Opal

Add Comment