9-EYLUL-SAFIR1

Korundum grubundan olan safirler, dünyanın en pahalı ve değerli taşları arasındadır. .

Bu değerli taş, herkesi büyüleyen koyu mavi akşam renklerinden, bir yaz gününün parlak mavi rengine kadar göklerin hemen hemen tüm tonlarını yansıtır. Ancak, çok az bilinmesine rağmen, beyaz , sarı, pembe, turuncu ve mor gibi, mavinin dışında başka hemen hemen her renkte de bulunur.

Korundum grubundan olan safirler, dünyanın en pahalı ve değerli taşları arasındadır. Bu mineral grubundaki, kırmızı hariç tüm renkler “safir” olarak adlandırılır. Genellikle içeriğinde alüminyum, küçük demir parçaları ve titanyum bulunur. Eğer demir ya da titanyum bulunmazsa, safir renksiz olur.

Mavi, Safir’in en fazla rastlanan ve bilinen rengidir. Safir’in ana rengi olan mavi, sempati, uyum, arkadaşlık ve sadakatin simgesidir. Safir mavisi, daimi ve güvenilir olan şeyleri simgeler, bu nedenle pek çok ülkede nişan yüzüklerinde safir taşı tercih edilir.

Safirlerin en dikkat çekici özelliklerinden biri de aldıkları farklı yöne göre ışığı emebilmeleridir. Safire farklı ışıklarda baktığınızda güçlü bir mavi ya da yeşilimsi mavi karışımını görmemizin nedeni budur. Özellikle, yıldız şekilli ışık yansıtan safirler oldukça değerlidir.

Bu arada sizlere küçük bir meslek sırrı da verelim ; safir alırken dikkat edeceğiniz şeylerden biriside ona gün ışığında bakmaktır . Sarı spot veya diğer ışıklar sizi yanıltabilir . Aslında bu kural tüm doğal taşlar aşısından da geçerlidir .

Safir, dünyanın sadece belirli bölgelerinde saklanmıştır ve genel olarak suların meydana getirdiği alüvyal birikintilerden çıkarılmaktadır. Üretim metotları oldukça basittir. Yer  altındaki safir kaynaklarına alet kullanmadan elle ulaşmak mümkündür. Özgül ağırlık farkından yararlanılarak yapılan ayırma işleminde de son ayıklama elle yapılır. Safir, Hindistan, Burma, Seylan, Tayland, Vietnam, Avusturya, Brezilya ve Afrika’da bulunur.

Büyük safirler çok nadirdir. En büyük yıldız safir olan “Hindistan Yıldızı” 536 karattır. Bunu izleyen “Asya’nın Yıldızı” 330 karattır ve Washington’da Smithsonian Enstitüsündedir. Siyah olan “Gece Yarısı Yıldızı” ise 116 karattır ve New York’ta Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenmektedir.

Safirin sertliği, taşların sertliğini gösteren Moh’s ölçeğine göre 9’dur. Bu safiri elmastan sonra ikinci sertlikteki taş yapar. Ancak her bölümü aynı sertlikte değildir ve bu kesim açısından önemli bir faktördür. Bu safirin dayanıklı olmasını ve yüksek ısılara dayanmasını sağlar. Ancak, yüksek ısı bazen safirin rengini değiştirmesine veya tamamen renksizleşmesine neden olabilir.

Safirleri temizleme ve korumada, profesyonellerin kullandığı, ultrasonic temizleme metodu, taşa göre değişmesine rağmen, genellikle güvenlidir. Evlerde uygulanabilecek en güvenli metot ise, ılık sabunlu suyla bir fırça yardımıyla yıkamaktır.

Paylaş:
Bu kategoriden daha fazla: ELMASLARIN BÜYÜLEYİCİ ÖZELLİKLERİ » KARAT NE DEĞİLDİR? » MÜCEVHER TRENDLERİNDE 2015’İN GELİŞİ 2014’DEN BELLİ » KAR BEYAZI VE BEYAZ AGATLAR » AŞKIN VE ROMANTİZMİN FEMİNEN RENGİNDE MÜCEVHERLER » MİLANO’DAN BİR MÜCEVHER EVİ: LUCIFER VIR HONESTUS » MÜCEVHERE FARKLI BAKIŞ » LOUIS VUITTON VE DAVID BOWIE BİRLİKTELİĞİ » AKİK TAŞININ MODA HALİ » 2014 AGTA SPECTRUM ÖDÜLLERİ » PIRLANTA… YİNE PEMBE… YİNE REKOR… » STEPHEN WEBSTER & DARK JEWEL COLLECTION » I ♥ FABERGE!.. / VOIR DERGISI KÖŞE YAZILARINDAN » MÜCEVHERDE RÖNESANS / VOIR DERGİSİ KÖŞE YAZILARIM » 2013 TRENDLERİ / VOIR DERGİSİ TREND SAYFALARIM -1- » BASELWORLD; TÜM İHTİŞAMIYLA » BASELWORLD 1. GÜN; FUAR ALANI » BASELWORLD 1. GÜN; İLK İZLENİMLER » DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜCEVHER VE SAAT FUARI “BASELWORLD”DEN ADIM ADIM… » PEMBE “PRINCIE DIAMOND” MÜZAYEDEDE DÜNYA REKORU KIRDI! » BU HAFTA MUHTEŞEM MÜCEVHERLERİN HAFTASI! » BELÇİKA HAVAALANINDA 50 MİLYON DOLARLIK HAM ELMAS SOYGUNU » 2013 OSCARINI MÜCEVHERDE KLASİK STİL PIRLANTA KÜPELER KAZANDI :) » 2013 OSCAR TÖRENİ BAŞLARKEN 2012′NİN EN ZARİF MÜCEVHERLERİ » AÇIK ARTTIRMADA 6,46 KARAT PIRLANTALI PLATİN YÜZÜK 560.500$’A SATILDI » FABERGE VE GEMFIELDS ’IN MODERN BAŞYAPITI… VE EFSANEVI MARKANIN SATIN ALINMASI » PANTONE’NİN 2013 RENGİ: ZÜMRÜT YEŞİLİ :) CANLI… PARLAK… BEREKETLİ… » SIRADIŞI BİR KİTAP “DELICIOUS JEWELS / LEZZETLİ MÜCEVHERLER” » GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE MÜCEVHER » DİKKAT! : SARI ZÜMRÜT (EMERYL) ADI İLE TAŞLARA TAKILAN YANILTICI İSİMLER KONUSUNDA GEMOLOJİ DÜNYASI ALARMDA » HER YILIN ARALIK AYININ SABİT TRENDİ; KIRMIZIIIIIII! » KÜLTÜR SANAT HARİTASI İLE KEYİFLİ BİR SÖYLEŞİ » LOUIS VUITTON @ PARIS FASHION WEEK » Anna Dello Russo @ Paris Fashion Week » VICENZA ORO FALL; 2013+ DEN 2014+’ E MÜCEVHER TRENDLERİ » ICA ULUSLARARASI TAŞ KESİM VE MÜCEVHER YARIŞMASI SONUÇLARI » DÜNYANIN KESİMLİ EN BÜYÜK PARAİBA TURMALİN’İ » MAVİ PIRLANTA… SONSUZA KADAR… » AĞUSTOS AYININ MÜCEVHER TAŞI; PERİDOT » SAFİR HAKKINDA BİLİNMEYENLER » Pırlantaların Hiç Bilinmeyen Renkleri » 23.45′DE CNN TÜRK’DE, MESUT YAR’LA LAF LAFI AÇIYOR… » ROBERTO COIN’LE VENEDİK’TE » KLASİK PIRLANTALARINIZI HER YERDE TAKMANIN YOLU ;) » MÜCEVHER IŞILTISINDA AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ İSTANBUL » TEMMUZ AYI ŞANS TAŞI; YAKUT / JULY BIRTHSTONE; RUBY » FIRST GOLD CURRENCY @ 564 BC! / İLK ALTIN KURU MÖ 564′DE! » SADAKATİN SİMGESİ / SYMBOL OF LOYALITY » DÜNYADA ALTIN / GOLD MINING » HAZİRAN AYININ ŞANS TAŞI; İNCİ » OSMANLI DÖNEMİ – SULTAN SELİM’İN MÜHRÜ » NİSAN AYI ŞANS TAŞINIZ PIRLANTA » BELÇİKA – ANTWERP’DE » ŞUBAT AYININ ŞANS TAŞI; AMETİST » ANTİKA MÜCEVHERLER » TANINMIŞ GEMOLOG VE MÜCEVHER EKSPERİ ANTOINETTE MATLINS’LE » OCAK AYI ŞANS TAŞI; GARNET / JANUARY BIRTHSTONE; GARNET » WDC – DÜNYA PIRLANTA KONSEYİ TOPLANTISINDA »
Önceki Gönderi Pırlanta & Elmas
Sonraki Gönderi Yakut