inc1

Eskiden Pers’lerde “Tanrının Gözyaşları” olarak adlandırılan inciler, saflığı ve doğallığı simgelediğinden en ideal düğün hediyelerinden sayılmaktadır.

İnciler, deniz kabuklarının içinde oluşan organik mücevher taşlarıdır. Doğal olanları nadir bulunmasına karşın, günümüzde soluk krem rengi ve beyazdan pembeye, lila rengi, yeşil, altın rengi, gri ve siyaha kadar tonları üretilebilmektedir. Sertliği Moh’s a göre, 2,5’dan 4,5’a kadar değişen bu değerli taş, uzun yıllar boyunca, asil görüntüsüyle ve tarihçesiyle “Mücevher Taşlarının Kraliçesi” olarak anılmıştır.

Eskiden Pers’lerde “Tanrının Gözyaşları” olarak adlandırılan inciler, saflığı ve doğallığı simgelediğinden en ideal düğün hediyelerinden sayılmaktadır.

Tarihte, ilk olarak incileri kimlerin toplayıp mücevherde kullandığı bilinmemektedir. Günümüzde bilinen en eski inci mücevher, Paris’te Louvre Müzesi’nde sergilenen ve M.Ö. 520 yılında ölen bir Pers prensesine ait olandır.

Bu değerli mücevher taşının, deniz kabuğunun içinde doğal oluşanları, insanı şaşkına çevirecek değerlere ulaşabilmektedir. Buna en güzel örnek 1900’lü yılların başında, Cartier’in sergisinde yer alan doğal bir inci kolyeyle ilgilidir. Bu kolyeye bir milyon dolar fiyat biçilmesi, serginin New York’a ulaşmasından çok önce, Londra ve Paris’te büyük kalabalıkları çekmeye yetmiştir. Tüm zengin Avrupa kadınlarını etkileyen bu kolye, New York’un zengin ailelerinden olan Maisie Plant’ın da hayranlığını kazanır. Eşinin kolyeyi almayı reddetmesi üzerine, Maisie, Cartier’e giderek 52. Cadde ile, meşhur Fifth Avenue’nün kesiştiği noktada bulunan değerli müstakil evini teklif eder. Cartier’in halen kullandığı bu mülk, günümüzde bilinen tüm inci kolyelerden daha değerli bir hale gelmiştir.

Doğal bir incinin oluşumunda, kum tanesi gibi yabancı maddeler istiridyenin  koruyucu katı kabuğundan içeri girerek istiridyeyi strese sokar. İstiridye kendisini  korumak için kalsiyum karbonat, conchiolin ve sudan oluşan bir karışım salgılar.  Böylece, yabancı maddelerin dışını sedefle sararak kabukları  (inci) oluşturur.  İnci boyu büyüdükçe  nakre kalınlığı da artar. Doğal incinin 6 mm’ ye ulaşması için çeyrek yüzyıl gerekmektedir ve çoğu 7 – 8 mm’ yi geçemez. Bütün istiridyeler inci üretemez ve bunların da çok azı yuvarlak inci üretmeyi başarabilir.  Ayrıca, bir inciye ulaşabilmek için, binlerce istiridyeyi araştırmak gerekir. Bunların üzerine, doğal inci yataklarına ulaşabilmek için yapılan tehlikeli dalışları ve maliyeti eklersek, doğal incinin neden bu kadar pahalı olduğunu anlamak daha kolay olacaktır.

Doğal inciler  göllerden, nehirlerden, akarsulardan, körfezlerden ve büyük okyanuslardan  da  çıkarılabilir. Doğal inci ve kültür incisi oluştuğu yere göre ikiye ayrılır; tatlı su incisi ve tuzlu su incisi.

Günümüzde ise, inciler, genellikle insanlar tarafından üretilmektedir. Kültür incisi adı verilen bu incilerin üretilme şekli, 1900’lü yıllarda Kokichi Mikimoto ile aynı zamanlarda Mise ve Nishikawa tarafından bulunmuştur. Kültür incileri, istiridyenin içindeki salgılı kanala yuvarlak bir parçanın yerleştirilmesiyle oluşur.  Tam yuvarlak inci kökü yada nucleus (yabancı madde) canlı istridyenin monte kısmına yapay mekanik yolla yerleştirilmesiyle  yapılır. Bu parça, istiridyenin rahatsız olmasına sebep olur ve sedef salgısı ile onu kaplayarak etkisiz hale getirmeye çalışır. Kültür incisinin kalitesi  üretildiği sularla yakından ilgilidir ve üretimine göre bazı çeşitleri vardır. Bunlar;

Akoya

Genellikle Japonya ve  Çin’de üretilen kültür incileridir. 3 mm ile 10 mm arası ölçülerde bulunabilir.İçine konulan plastik maddenin düzgünlüğü sebebiyle tam bir yuvarlak şekilde olma ihtimali yüksektir. Tuzlu sulardaki inci çiftliklerde yetiştirilir.

Güney Denizi İncisi (South Sea)

Avustralya, Endonezya, , Filipinler’de  üretilir.  8 ve 18 mm çapında gelişebilir,  genellikle 10 ve 15 mm  aralığında bulunur. Tuzlu sulardaki inci çiftliklerde yetiştirilir.

Tahiti İncisi

Genellikle 8 ve 17 mm arasında çap ölçüne sahiptir.12 mm den büyük boylar da her mm. de ciddi fiyat artışları görülür. Tuzlu sulardaki inci çiftliklerde yetiştirilir.

Tatlı Su İncisi

Çin, Japonya ve ABD’de  üretim yapılmaktadır. 2 ve 13 mm çaplarında olabilir, fakat  tam yuvarlak olma ihtimali oldukça düşüktür.

Keşhi İncisi

Japonya, Avustralya, Tahiti, Endonezya, Filipinlerde üretilmektedir. Tuzlu sulardaki inci çiftliklerde yetiştirilir.

Mabe İncisi

Japonya, Avustralya,  Tahiti, Endonezya, Filipinlerde üretimi yapılmaktadır. Tuzlu sulardaki inci çiftliklerde yetiştirilir.

Ayrıca farklı malzemelerden üretilen taklit inciler de vardır. Bunlardan en bilineni Mayorka (Majorica)’dır. Yüksek fiyatlara satılmasına rağmen bu sadece bir taklit inci markasıdır.Diğer taklit inciler, plastik boncuk ve cam boncuk şeklindedir.

Doğal inciler, yoğunlukla İran Körfezi, Hindistan ve Sri Lanka boyunca, ve Kızıldeniz’de bulunmaktadır.

Kültür incileri tüm dünyada üretilmesine rağmen, satışta olan tatlı su kültür incilerinin büyük bölümü Çin’den gelmektedir. Ayrıca Güney Pasifik’te üretilen Tahiti kültür incileri, Avustralya, Filipinler ve Burma incileri ve Japonya’da üretilen Akoya incileri diğer bilinen kültür incileridir.

Paylaş:
Bu kategoriden daha fazla: ELMASLARIN BÜYÜLEYİCİ ÖZELLİKLERİ » KARAT NE DEĞİLDİR? » MÜCEVHER TRENDLERİNDE 2015’İN GELİŞİ 2014’DEN BELLİ » KAR BEYAZI VE BEYAZ AGATLAR » AŞKIN VE ROMANTİZMİN FEMİNEN RENGİNDE MÜCEVHERLER » MİLANO’DAN BİR MÜCEVHER EVİ: LUCIFER VIR HONESTUS » MÜCEVHERE FARKLI BAKIŞ » LOUIS VUITTON VE DAVID BOWIE BİRLİKTELİĞİ » AKİK TAŞININ MODA HALİ » 2014 AGTA SPECTRUM ÖDÜLLERİ » PIRLANTA… YİNE PEMBE… YİNE REKOR… » STEPHEN WEBSTER & DARK JEWEL COLLECTION » I ♥ FABERGE!.. / VOIR DERGISI KÖŞE YAZILARINDAN » MÜCEVHERDE RÖNESANS / VOIR DERGİSİ KÖŞE YAZILARIM » 2013 TRENDLERİ / VOIR DERGİSİ TREND SAYFALARIM -1- » BASELWORLD; TÜM İHTİŞAMIYLA » BASELWORLD 1. GÜN; FUAR ALANI » BASELWORLD 1. GÜN; İLK İZLENİMLER » DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜCEVHER VE SAAT FUARI “BASELWORLD”DEN ADIM ADIM… » PEMBE “PRINCIE DIAMOND” MÜZAYEDEDE DÜNYA REKORU KIRDI! » BU HAFTA MUHTEŞEM MÜCEVHERLERİN HAFTASI! » BELÇİKA HAVAALANINDA 50 MİLYON DOLARLIK HAM ELMAS SOYGUNU » 2013 OSCARINI MÜCEVHERDE KLASİK STİL PIRLANTA KÜPELER KAZANDI :) » 2013 OSCAR TÖRENİ BAŞLARKEN 2012′NİN EN ZARİF MÜCEVHERLERİ » AÇIK ARTTIRMADA 6,46 KARAT PIRLANTALI PLATİN YÜZÜK 560.500$’A SATILDI » FABERGE VE GEMFIELDS ’IN MODERN BAŞYAPITI… VE EFSANEVI MARKANIN SATIN ALINMASI » PANTONE’NİN 2013 RENGİ: ZÜMRÜT YEŞİLİ :) CANLI… PARLAK… BEREKETLİ… » SIRADIŞI BİR KİTAP “DELICIOUS JEWELS / LEZZETLİ MÜCEVHERLER” » GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE MÜCEVHER » DİKKAT! : SARI ZÜMRÜT (EMERYL) ADI İLE TAŞLARA TAKILAN YANILTICI İSİMLER KONUSUNDA GEMOLOJİ DÜNYASI ALARMDA » HER YILIN ARALIK AYININ SABİT TRENDİ; KIRMIZIIIIIII! » KÜLTÜR SANAT HARİTASI İLE KEYİFLİ BİR SÖYLEŞİ » LOUIS VUITTON @ PARIS FASHION WEEK » Anna Dello Russo @ Paris Fashion Week » VICENZA ORO FALL; 2013+ DEN 2014+’ E MÜCEVHER TRENDLERİ » ICA ULUSLARARASI TAŞ KESİM VE MÜCEVHER YARIŞMASI SONUÇLARI » DÜNYANIN KESİMLİ EN BÜYÜK PARAİBA TURMALİN’İ » MAVİ PIRLANTA… SONSUZA KADAR… » AĞUSTOS AYININ MÜCEVHER TAŞI; PERİDOT » SAFİR HAKKINDA BİLİNMEYENLER » Pırlantaların Hiç Bilinmeyen Renkleri » 23.45′DE CNN TÜRK’DE, MESUT YAR’LA LAF LAFI AÇIYOR… » ROBERTO COIN’LE VENEDİK’TE » KLASİK PIRLANTALARINIZI HER YERDE TAKMANIN YOLU ;) » MÜCEVHER IŞILTISINDA AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ İSTANBUL » TEMMUZ AYI ŞANS TAŞI; YAKUT / JULY BIRTHSTONE; RUBY » FIRST GOLD CURRENCY @ 564 BC! / İLK ALTIN KURU MÖ 564′DE! » SADAKATİN SİMGESİ / SYMBOL OF LOYALITY » DÜNYADA ALTIN / GOLD MINING » HAZİRAN AYININ ŞANS TAŞI; İNCİ » OSMANLI DÖNEMİ – SULTAN SELİM’İN MÜHRÜ » NİSAN AYI ŞANS TAŞINIZ PIRLANTA » BELÇİKA – ANTWERP’DE » ŞUBAT AYININ ŞANS TAŞI; AMETİST » ANTİKA MÜCEVHERLER » TANINMIŞ GEMOLOG VE MÜCEVHER EKSPERİ ANTOINETTE MATLINS’LE » OCAK AYI ŞANS TAŞI; GARNET / JANUARY BIRTHSTONE; GARNET » WDC – DÜNYA PIRLANTA KONSEYİ TOPLANTISINDA »
Önceki Gönderi Garnet
Sonraki Gönderi Ametist

Add Comment