2

Gökkuşağının mücevherdeki yansıması; Opal

Etkileyici renk oyunlarıyla izleyenleri büyüleyen opal, 19. yüzyılın başlarına kadar fazla kullanılmamıştır. Ancak “Art Deco” akımının başlamasıyla, dönem sanatçılarının opalleri tercih etmesi, onları en popüler değerli taşlardan biri haline getirmiştir.

Bu renkli taş için tarihte pek çok hikaye ve efsane anlatılmıştır. Opal’in sahibine özellikle güzellik, başarı ve mutluluk getirdiğine inanılır.

Avustralya dünyadaki en önemli opal çıkarılan yerlerdendir. Tüm opallerin hemen hemen % 85’i Avustralya madenlerinden çıkarılır. Geri kalan yaklasik %15’lik bölüm ise, Meksika, Brezilya, Tanzanya, Madagaskar ve Mali’de bulunur. Avustralya’dan çıkmasına rağmen kesilip işlendiği yer işçiliğin ucuz olmasından dolayı genellikle Çin’dir.

Opal’ler %10 oraninda su iceren sertleşmiş silis jelidir ve Kuvarsın bir çeşididir. Amorf olan Opalin kristal bir sistemi yoktur ve neredeyse her şekli olabilir. Mücevher taşları değerlendirilmesi içinde organik taşlar sınıfına girer. Sertliği ise 5 ile 6.5 arasındadır. Bu düşük sertlik derecesi ile Opal çok narin bir taştır ve mücevher yapımında ve günlük kullanımında çok özen gösterilmelidir.

Opal beyaz, turuncu, kırmızı, sarı, mavi, siyah, yeşil, mor veya şeffaf olabilir . Bunlardan siyah olup da içinde kırmızı, yeşil ve mavi tonlarını bulunduran ve Avustralyadan çıkan opaller çok fazla değerlidir. Karat fiyatları 500 – 1000 – 2000 dolarlara bile çıkabilir. Değerli opalin verdiği renkli ışıklar, taşın içindeki ince silica kürelerinin ısınlarının sapıp kırılması sonucu oluşur. Küreler ne kadar büyük olursa renk çeşitliliği de o kadar çok olur. Özellikle bu çok değerli ve güzel görünen opalleri daha yaygın kullanabilmek amacıyla dublet ve triplet adı verilen opaller yapılmaktadır . Bir parça siyah opali, araları  0.02 mm gibi çok ince olan bıçaklar vasıtasıyla keserek aynı parçadan 20 – 30 – 40 katman elde edilir. Bu şekilde yüksek fiyatlı opallerin çok daha uygun fiyatla piyasaya girmesi sağlanmaktadır.

Duble’de, ince bir opal katmanı, daha kalın bir baza üzerine yapıştırılır. Bu alt baza olarak kullanılanlar genelde opalin birlikte çıktığı kayaçlardır. Triplet’te ise Opal katmanı ortada bırakılarak, altına genellikle plastik veya cam bir baza ve en üste de şeffaf bir kuvars katman yerleştirilir.

Rengine ve üzerinde şekil aldığı kayaya göre opallerin farklı çeşitleri vardır. Bunların başlıcaları;

Siyah Opal; Yukarıda bahsedilen, duble ve tripletin yapımında kullanılan opal Avustralya’dan çıkar. Bu dikkat çekici değerli taşın karanlık arka fonu, genelde siyah, mavi, kırmızı, yeşil, kahverengi veya gri renklerdedir.

Boulder Opal taşlaşmış ağaç şeklindedir.

Bu tür opal dalgalı bir yüzey oluşturan iç ve dış hatlara sahiptir ve genelde serbest formlar oluşturduğundan, her boulder opal birbirinden farklıdır.

Kristal Opal, transparandır. Direk olarak ışığa tutulduğunda içinde opal’in gökkuşağı renklerini görmek mümkündür.

Beyaz Opal  veya Süt Opali ise içindeki renkleri ön plana çıkaran, beyaz ve / veya krem görünümüne sahiptir. Değeri içindeki kırmızı, mavi, yeşil ışıltıların yoğunluğu ve parlaklığına göre azalıp artabilir.

Ateş Opali, ( Fire Opal ) ülkemizde süt opalin içinde kırmızılık bulunanları olarak yanlış bilinenin aksine sadece turuncu, sarı ve kırmızı tonlarında bulunur. Bu tür opalde diğer opallerden farklı olarak içinde görülen renk oynaması çok azdır. Yoğunlukla Meksika’da çıkmasından dolayı Meksika Opal’i olarak da bilinen bu değerli taş, parlak rengi ile etkileyici bir taştır. Opalin bu çeşidi genelde fasetli veya kapşon olarak kesilebilir. En fazla Meksika’dan çıkarılır. Bunun yanında ülkemizde de Kütahya yöresinde çıkmaktadır. Fakat ülkemizde gerçek piyasası oluşamadığından ve ciddi bir madencilik anlayışıyla çıkarılmadığı için yurt dışına ihraç edilememekte ve dolayısıyla pazarlanamamaktadır.

Transparan ( Jelly ) Opal, şeffaf, jelâtine benzer bir görüntüde, mavimsi bir parlaklıktadır. Renkler, diger opallerde oldugu gibi kucuk parçalar halinde yer almaktan ziyade, bu değerli taşın içinde dans eder gibidir. Esas olarak Meksika’dan Ates opali ile birlikte çıkar. Ancak nadiren Avustralya’da da bulunur.

Bunların yanında nadir olarak opalleşmiş ağaç ( Boulder Opal ) ,midye veya bazı deniz hayvanları da bulunmaktadır.

Sıcağa karşı aşırı duyarlı olan Opal’in bakımında ılık veya oda sıcaklığında sabunlu su ile temizlemek gerekir. En önemli zayıf noktası içerdiği sudan kaynaklanır. Genelde özel bir bakıma ihtiyaç duymamasına rağmen, kuru ortamlarda tutulmaması tavsiye edilir.

Yüksek ışık veren spot ışıkları ile aşırı ısınan kuyumcu vitrinleri çok ciddi bir risktir. Opal için oda sıcaklığının veya soğuğun çok fazla önemi yoktur, ona zarar verecek olan bu ikisi arasındaki ani değişimidir.

Türkiye’de oldukça fazla kullanılan ve Opalit adı verilen taşın doğal opalle hiç bir ilgisi yoktur.

Paylaş:
Bu kategoriden daha fazla: ELMASLARIN BÜYÜLEYİCİ ÖZELLİKLERİ » KARAT NE DEĞİLDİR? » MÜCEVHER TRENDLERİNDE 2015’İN GELİŞİ 2014’DEN BELLİ » KAR BEYAZI VE BEYAZ AGATLAR » AŞKIN VE ROMANTİZMİN FEMİNEN RENGİNDE MÜCEVHERLER » MİLANO’DAN BİR MÜCEVHER EVİ: LUCIFER VIR HONESTUS » MÜCEVHERE FARKLI BAKIŞ » LOUIS VUITTON VE DAVID BOWIE BİRLİKTELİĞİ » AKİK TAŞININ MODA HALİ » 2014 AGTA SPECTRUM ÖDÜLLERİ » PIRLANTA… YİNE PEMBE… YİNE REKOR… » STEPHEN WEBSTER & DARK JEWEL COLLECTION » I ♥ FABERGE!.. / VOIR DERGISI KÖŞE YAZILARINDAN » MÜCEVHERDE RÖNESANS / VOIR DERGİSİ KÖŞE YAZILARIM » 2013 TRENDLERİ / VOIR DERGİSİ TREND SAYFALARIM -1- » BASELWORLD; TÜM İHTİŞAMIYLA » BASELWORLD 1. GÜN; FUAR ALANI » BASELWORLD 1. GÜN; İLK İZLENİMLER » DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜCEVHER VE SAAT FUARI “BASELWORLD”DEN ADIM ADIM… » PEMBE “PRINCIE DIAMOND” MÜZAYEDEDE DÜNYA REKORU KIRDI! » BU HAFTA MUHTEŞEM MÜCEVHERLERİN HAFTASI! » BELÇİKA HAVAALANINDA 50 MİLYON DOLARLIK HAM ELMAS SOYGUNU » 2013 OSCARINI MÜCEVHERDE KLASİK STİL PIRLANTA KÜPELER KAZANDI :) » 2013 OSCAR TÖRENİ BAŞLARKEN 2012′NİN EN ZARİF MÜCEVHERLERİ » AÇIK ARTTIRMADA 6,46 KARAT PIRLANTALI PLATİN YÜZÜK 560.500$’A SATILDI » FABERGE VE GEMFIELDS ’IN MODERN BAŞYAPITI… VE EFSANEVI MARKANIN SATIN ALINMASI » PANTONE’NİN 2013 RENGİ: ZÜMRÜT YEŞİLİ :) CANLI… PARLAK… BEREKETLİ… » SIRADIŞI BİR KİTAP “DELICIOUS JEWELS / LEZZETLİ MÜCEVHERLER” » GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE MÜCEVHER » DİKKAT! : SARI ZÜMRÜT (EMERYL) ADI İLE TAŞLARA TAKILAN YANILTICI İSİMLER KONUSUNDA GEMOLOJİ DÜNYASI ALARMDA » HER YILIN ARALIK AYININ SABİT TRENDİ; KIRMIZIIIIIII! » KÜLTÜR SANAT HARİTASI İLE KEYİFLİ BİR SÖYLEŞİ » LOUIS VUITTON @ PARIS FASHION WEEK » Anna Dello Russo @ Paris Fashion Week » VICENZA ORO FALL; 2013+ DEN 2014+’ E MÜCEVHER TRENDLERİ » ICA ULUSLARARASI TAŞ KESİM VE MÜCEVHER YARIŞMASI SONUÇLARI » DÜNYANIN KESİMLİ EN BÜYÜK PARAİBA TURMALİN’İ » MAVİ PIRLANTA… SONSUZA KADAR… » AĞUSTOS AYININ MÜCEVHER TAŞI; PERİDOT » SAFİR HAKKINDA BİLİNMEYENLER » Pırlantaların Hiç Bilinmeyen Renkleri » 23.45′DE CNN TÜRK’DE, MESUT YAR’LA LAF LAFI AÇIYOR… » ROBERTO COIN’LE VENEDİK’TE » KLASİK PIRLANTALARINIZI HER YERDE TAKMANIN YOLU ;) » MÜCEVHER IŞILTISINDA AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ İSTANBUL » TEMMUZ AYI ŞANS TAŞI; YAKUT / JULY BIRTHSTONE; RUBY » FIRST GOLD CURRENCY @ 564 BC! / İLK ALTIN KURU MÖ 564′DE! » SADAKATİN SİMGESİ / SYMBOL OF LOYALITY » DÜNYADA ALTIN / GOLD MINING » HAZİRAN AYININ ŞANS TAŞI; İNCİ » OSMANLI DÖNEMİ – SULTAN SELİM’İN MÜHRÜ » NİSAN AYI ŞANS TAŞINIZ PIRLANTA » BELÇİKA – ANTWERP’DE » ŞUBAT AYININ ŞANS TAŞI; AMETİST » ANTİKA MÜCEVHERLER » TANINMIŞ GEMOLOG VE MÜCEVHER EKSPERİ ANTOINETTE MATLINS’LE » OCAK AYI ŞANS TAŞI; GARNET / JANUARY BIRTHSTONE; GARNET » WDC – DÜNYA PIRLANTA KONSEYİ TOPLANTISINDA »
Önceki Gönderi Ametist
Sonraki Gönderi Peridot

Add Comment