2

Peridot, parlak yeşil rengi ve minik bir tutam altının dokunuşuyla yazlık gardrobunuz için ideal bir mücevher taşı rengi olabilir. Peridotun bir  yaz ayı olan Ağustos’un şans taşı olmasını bu şekilde de açıklayabiliriz.

 

Peridot, son yıllarda daha çok popüler hale gelen çok eski bir mücevher taşıdır. Geçmişi, M.Ö. II. yüzyılın başlarında Mısır mücevherlerinde kullanılabilecek kadar eskiye uzanır. O zamanlarda kullanılan taşlar Kızıldeniz yakınlarında bulunan küçük volkanik adadaki madenlerden gelmekteydi. Ancak, peridotun yüzyıllar içinde kaybolmaya yüz tutan popülaritesi, özellikle son yıllarda  Keşmir yakınlarında bulunan yeni peridot madenlerinden büyük boylarda çıkan bazı taşların, kıyaslanamaz güzellikteki renkleri ve transparanlığı ile bu güzel mücevher taşının imajını tekrar gündeme getirerek onu modern bir mücevher taşı haline getirmiştir.

 

Peridot, son yıllarda, tüm dünyadaki mücevher taşı fuarlarında büyük bir ilgi görmeye başlamıştır. Bunun nedeni Pakistan’da, en iyi peridotların çıkarıldığı oldukça büyük ve  heyecan verici zengin bir madenin bulunmasıdır. Hava şartlarının mücevher taşlarının sadece yaz aylarında çıkarılmasına izin vermesine rağmen alışılmadık derecede büyük ve kaliteli kristaller bu vadiden alınmaktadır. Bu taşlar daha önce görülen peridotlardan daha iyi kalitede ve madenler ise daha memnun edici derecede zengindir.

 

Pakistan’dan çıkarılan bu özel kalitedeki peridotları vurgulamak için meşhur “Keşmir Safirleri” adından esinlenerek bu taşlara “Keşmir Peridotları” adı verildi. Usta taş kesicileri, bazı büyük kalitede olan, etkileyici, zengin yeşil renkteki temiz kristallerden 100 karatın üzerinde, inanılmaz güzellikte taşlar kesmekte başarılı oldular.

 

Peridot’un ne kadar yeşil olduğu tamamen içindeki demire göre değişir, peridot bir olivin mineralidir. Mücevher taşı ticaretinde verilen peridot adı Yunanca’da “Zenginlik Vermek”  anlamına gelen “Peridona” kelimesinden türetilmiştir. Eski Türkçe de ise “Zebercet” adı ile anılmıştır.

 

Peridot sadece tek bir renkte olan az sayıdaki mücevher taşlarından biridir. Kimyasal açıdan peridot bir demir magnezyum silikattır. İçindeki zengin yeşil rengi demirden ileri gelir. Renginin derinliği gerçekte içinde var olan demir miktarına göre değişir. Renginin tonları sarımsı yeşilden kahverengimsi yeşile kadar uzanır. En değerlileri, canlı ve orta tonda olanlarıdır.

 

Peridot sert bir taş olmakla beraber (Moh’ s skalasında 6,5 – 7), rodaja  sokulmamalıdır. Ultrasonik yıkama da risklidir, buharla temizleme kesinlikle yapılmamalıdır. Bunun yerine ılık sabunlu su ile temizleme yapılabilir. Peridotun, kedigözü ve yıldız optik görünümleri oldukça nadir ve değerlidir.

 

En yakın karıştırılabilecek benzer doğal taş olarak Vezüvyanit, Yeşil Flüorit ve Yeşil Turmalini sayabiliriz. Bu arada, dürüst olmayan bazı kişilerin peridotların arasına benzer renkte sentetik ve cam taşları da karıştırarak satmakta olduğunu hatırlatmak isteriz.

 

En güzel taşlar Pakistan ve Afganistan arasındaki sınırdan gelir. Ancak peridot; Çin’de, Amerika’da, Avustralya’da ve Afrika’da da bulunur.Brezilya, Kenya, Meksika, Seylan diğer kaynaklar olarak sayılabilir. Burma’dan gelen, parlak yeşil ve ipeksi ışıltı veren taşlar diğer ülkelerden gelenlere oranla daha pahalıdır.

 

Kristal şekline göre peridot genelde fasetli ve tüm şekillerde kesilebilir. Daha küçük olan kristaller standart küçük boylar halinde, büyük olanlar ise  yaratıcı özel ve  tek kesimler şeklinde kesilir. Taş kesenler bu mücevher taşının kolay çalışılabilir olduğunu bilirler. Fakat kesim esnasında  ham kristallerin çok fazla ısınması kolayca kırılmasına neden olur.

 

Peridota ısı uygulanmamalıdır. Hızlı şekilde ısıtma çatlamalara ve tamamen kırılmalara neden olabilir. Işığa karşı dayanıklıdır. Sülfürik asit ve hidroklorik asit ile kolaylıkla çözünür. Bazı insanların terlerinde bulunan asit bile uzun zaman alan temaslarda taşı etkiler.

 

Peridot yeşil mücevher taşları renk yelpazesine harika bir çeşit ekler. Dünya modası yeşil renge olan aşkını yeniden keşfetme sürecinde olduğundan bu zengin tondaki mücevher taşını popülaritesi de çok yükselmektedir.

 

Peridot küçük boylarda sadece birkaç dolar değerinde ucuz bir taş olmasına rağmen boyu büyüdüğünde fiyatı onlarca defa daha değerli olabilir. Karat fiyatı yüzlerce dolara satılan büyük boylardaki peridotlar, maalesef ülkemizde pek tanınmamakta, bilinmemekte ve dolayısıyla da kullanılmamaktadır.

.

Paylaş:
Bu kategoriden daha fazla: ELMASLARIN BÜYÜLEYİCİ ÖZELLİKLERİ » KARAT NE DEĞİLDİR? » MÜCEVHER TRENDLERİNDE 2015’İN GELİŞİ 2014’DEN BELLİ » KAR BEYAZI VE BEYAZ AGATLAR » AŞKIN VE ROMANTİZMİN FEMİNEN RENGİNDE MÜCEVHERLER » MİLANO’DAN BİR MÜCEVHER EVİ: LUCIFER VIR HONESTUS » MÜCEVHERE FARKLI BAKIŞ » LOUIS VUITTON VE DAVID BOWIE BİRLİKTELİĞİ » AKİK TAŞININ MODA HALİ » 2014 AGTA SPECTRUM ÖDÜLLERİ » PIRLANTA… YİNE PEMBE… YİNE REKOR… » STEPHEN WEBSTER & DARK JEWEL COLLECTION » I ♥ FABERGE!.. / VOIR DERGISI KÖŞE YAZILARINDAN » MÜCEVHERDE RÖNESANS / VOIR DERGİSİ KÖŞE YAZILARIM » 2013 TRENDLERİ / VOIR DERGİSİ TREND SAYFALARIM -1- » BASELWORLD; TÜM İHTİŞAMIYLA » BASELWORLD 1. GÜN; FUAR ALANI » BASELWORLD 1. GÜN; İLK İZLENİMLER » DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜCEVHER VE SAAT FUARI “BASELWORLD”DEN ADIM ADIM… » PEMBE “PRINCIE DIAMOND” MÜZAYEDEDE DÜNYA REKORU KIRDI! » BU HAFTA MUHTEŞEM MÜCEVHERLERİN HAFTASI! » BELÇİKA HAVAALANINDA 50 MİLYON DOLARLIK HAM ELMAS SOYGUNU » 2013 OSCARINI MÜCEVHERDE KLASİK STİL PIRLANTA KÜPELER KAZANDI :) » 2013 OSCAR TÖRENİ BAŞLARKEN 2012′NİN EN ZARİF MÜCEVHERLERİ » AÇIK ARTTIRMADA 6,46 KARAT PIRLANTALI PLATİN YÜZÜK 560.500$’A SATILDI » FABERGE VE GEMFIELDS ’IN MODERN BAŞYAPITI… VE EFSANEVI MARKANIN SATIN ALINMASI » PANTONE’NİN 2013 RENGİ: ZÜMRÜT YEŞİLİ :) CANLI… PARLAK… BEREKETLİ… » SIRADIŞI BİR KİTAP “DELICIOUS JEWELS / LEZZETLİ MÜCEVHERLER” » GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE MÜCEVHER » DİKKAT! : SARI ZÜMRÜT (EMERYL) ADI İLE TAŞLARA TAKILAN YANILTICI İSİMLER KONUSUNDA GEMOLOJİ DÜNYASI ALARMDA » HER YILIN ARALIK AYININ SABİT TRENDİ; KIRMIZIIIIIII! » KÜLTÜR SANAT HARİTASI İLE KEYİFLİ BİR SÖYLEŞİ » LOUIS VUITTON @ PARIS FASHION WEEK » Anna Dello Russo @ Paris Fashion Week » VICENZA ORO FALL; 2013+ DEN 2014+’ E MÜCEVHER TRENDLERİ » ICA ULUSLARARASI TAŞ KESİM VE MÜCEVHER YARIŞMASI SONUÇLARI » DÜNYANIN KESİMLİ EN BÜYÜK PARAİBA TURMALİN’İ » MAVİ PIRLANTA… SONSUZA KADAR… » AĞUSTOS AYININ MÜCEVHER TAŞI; PERİDOT » SAFİR HAKKINDA BİLİNMEYENLER » Pırlantaların Hiç Bilinmeyen Renkleri » 23.45′DE CNN TÜRK’DE, MESUT YAR’LA LAF LAFI AÇIYOR… » ROBERTO COIN’LE VENEDİK’TE » KLASİK PIRLANTALARINIZI HER YERDE TAKMANIN YOLU ;) » MÜCEVHER IŞILTISINDA AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ İSTANBUL » TEMMUZ AYI ŞANS TAŞI; YAKUT / JULY BIRTHSTONE; RUBY » FIRST GOLD CURRENCY @ 564 BC! / İLK ALTIN KURU MÖ 564′DE! » SADAKATİN SİMGESİ / SYMBOL OF LOYALITY » DÜNYADA ALTIN / GOLD MINING » HAZİRAN AYININ ŞANS TAŞI; İNCİ » OSMANLI DÖNEMİ – SULTAN SELİM’İN MÜHRÜ » NİSAN AYI ŞANS TAŞINIZ PIRLANTA » BELÇİKA – ANTWERP’DE » ŞUBAT AYININ ŞANS TAŞI; AMETİST » ANTİKA MÜCEVHERLER » TANINMIŞ GEMOLOG VE MÜCEVHER EKSPERİ ANTOINETTE MATLINS’LE » OCAK AYI ŞANS TAŞI; GARNET / JANUARY BIRTHSTONE; GARNET » WDC – DÜNYA PIRLANTA KONSEYİ TOPLANTISINDA »
Önceki Gönderi Opal
Sonraki Gönderi Zümrüt

Add Comment