DIAMOND2

Elmasın eski Mısır’da güneşi temsil ettiğine, güç, cesaret ve doğruluk sembolü olduğuna inanılır. 

Büyüleyici pırıltısıyla eski zamanlardan beri kralların taşı olan pırlanta, karbon grubundandır. Adının Yunanca’daki “yenilmez” anlamındaki  “adamas”  dan geldiğine inanılır. MÖ 3000 yıllarında, Firavunlar döneminde Mısır’da bulunan hiyerogliflerde, elmasın güneşi temsil ettiği, güç, cesaret ve doğruluk sembolü olduğu düşünülmekteydi.

Hindular ise, elmasın, kayalara yıldırım düştüğü sırada oluştuğuna inanmışlardı. Bir efsanede, Hint Tanrısı Krishna’nın sevgilisi Radha’ya, ay ışığında parıldayarak onun güzelliğini yansıtması için mükemmel bir elmas verdiği söylenir. Bu hikâyede adı geçen elmasın da, dünyanın en büyük elmasları arasında bulunan “Koh-i-Noor” olduğuna inanılmaktaydı.

Yüzyıllar boyunca pırlantaya yönelik pek çok efsane anlatılmıştır. Gücü ve yenilmezliği anlattığına inanıldığı için 14.yy’a kadar özellikle krallar pırlanta taşıyabilmiştir. 14. yy’ dan itibaren Avrupa’nın bazı bölgelerinde, inciyle birlikte mücevherde kullanılmaya başlamıştır.

Yaygın bir inanışa göre pırlantanın günümüzdeki gibi ölümsüz aşkın sembolü haline gelmesi, 1477 yılında Avusturya Arşidükü’nün nişanlısına nişan yüzüğü olarak hediye etmesiyle başlamıştır.

İlk nehir yatağında bulunan elmaslar, yaklaşık olarak M.Ö. 800 yıllarında Hindistan’dadır. Tarihin büyük kısmında, elmaslar nehir yatakları yakınlarından ve bu çevredeki toprak yüzeyinden çıkarılmıştır. Daha sonra Brezilya’da ve 1866’nın başlarında Güney Afrika’nın büyük yatakları keşfedilmiştir. Rusya da büyük elmas yataklarının bulunduğu ülkelerden biridir.

Bilinen en sert mücevher taşı olan elmas’ın sertliği Mohs’ a göre 10 olarak değerlendirilir.

İyi bir pırlantayı anlamak için tüm dünyada ortak bir dil olarak kullanılan bazı kriterler vardır. Buna pırlantanın 4 C’si denilmektedir.

Bunlar;

CARAT  /  KARAT / KIRAT

CLARITY  /  BERRAKLIK

COLOUR  /  RENK

CUT  /  KESİM  ‘dir.

 

Paylaş:
Bu kategoriden daha fazla: ELMASLARIN BÜYÜLEYİCİ ÖZELLİKLERİ » KARAT NE DEĞİLDİR? » MÜCEVHER TRENDLERİNDE 2015’İN GELİŞİ 2014’DEN BELLİ » KAR BEYAZI VE BEYAZ AGATLAR » AŞKIN VE ROMANTİZMİN FEMİNEN RENGİNDE MÜCEVHERLER » MİLANO’DAN BİR MÜCEVHER EVİ: LUCIFER VIR HONESTUS » MÜCEVHERE FARKLI BAKIŞ » LOUIS VUITTON VE DAVID BOWIE BİRLİKTELİĞİ » AKİK TAŞININ MODA HALİ » 2014 AGTA SPECTRUM ÖDÜLLERİ » PIRLANTA… YİNE PEMBE… YİNE REKOR… » STEPHEN WEBSTER & DARK JEWEL COLLECTION » I ♥ FABERGE!.. / VOIR DERGISI KÖŞE YAZILARINDAN » MÜCEVHERDE RÖNESANS / VOIR DERGİSİ KÖŞE YAZILARIM » 2013 TRENDLERİ / VOIR DERGİSİ TREND SAYFALARIM -1- » BASELWORLD; TÜM İHTİŞAMIYLA » BASELWORLD 1. GÜN; FUAR ALANI » BASELWORLD 1. GÜN; İLK İZLENİMLER » DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜCEVHER VE SAAT FUARI “BASELWORLD”DEN ADIM ADIM… » PEMBE “PRINCIE DIAMOND” MÜZAYEDEDE DÜNYA REKORU KIRDI! » BU HAFTA MUHTEŞEM MÜCEVHERLERİN HAFTASI! » BELÇİKA HAVAALANINDA 50 MİLYON DOLARLIK HAM ELMAS SOYGUNU » 2013 OSCARINI MÜCEVHERDE KLASİK STİL PIRLANTA KÜPELER KAZANDI :) » 2013 OSCAR TÖRENİ BAŞLARKEN 2012′NİN EN ZARİF MÜCEVHERLERİ » AÇIK ARTTIRMADA 6,46 KARAT PIRLANTALI PLATİN YÜZÜK 560.500$’A SATILDI » FABERGE VE GEMFIELDS ’IN MODERN BAŞYAPITI… VE EFSANEVI MARKANIN SATIN ALINMASI » PANTONE’NİN 2013 RENGİ: ZÜMRÜT YEŞİLİ :) CANLI… PARLAK… BEREKETLİ… » SIRADIŞI BİR KİTAP “DELICIOUS JEWELS / LEZZETLİ MÜCEVHERLER” » GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE MÜCEVHER » DİKKAT! : SARI ZÜMRÜT (EMERYL) ADI İLE TAŞLARA TAKILAN YANILTICI İSİMLER KONUSUNDA GEMOLOJİ DÜNYASI ALARMDA » HER YILIN ARALIK AYININ SABİT TRENDİ; KIRMIZIIIIIII! » KÜLTÜR SANAT HARİTASI İLE KEYİFLİ BİR SÖYLEŞİ » LOUIS VUITTON @ PARIS FASHION WEEK » Anna Dello Russo @ Paris Fashion Week » VICENZA ORO FALL; 2013+ DEN 2014+’ E MÜCEVHER TRENDLERİ » ICA ULUSLARARASI TAŞ KESİM VE MÜCEVHER YARIŞMASI SONUÇLARI » DÜNYANIN KESİMLİ EN BÜYÜK PARAİBA TURMALİN’İ » MAVİ PIRLANTA… SONSUZA KADAR… » AĞUSTOS AYININ MÜCEVHER TAŞI; PERİDOT » SAFİR HAKKINDA BİLİNMEYENLER » Pırlantaların Hiç Bilinmeyen Renkleri » 23.45′DE CNN TÜRK’DE, MESUT YAR’LA LAF LAFI AÇIYOR… » ROBERTO COIN’LE VENEDİK’TE » KLASİK PIRLANTALARINIZI HER YERDE TAKMANIN YOLU ;) » MÜCEVHER IŞILTISINDA AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ İSTANBUL » TEMMUZ AYI ŞANS TAŞI; YAKUT / JULY BIRTHSTONE; RUBY » FIRST GOLD CURRENCY @ 564 BC! / İLK ALTIN KURU MÖ 564′DE! » SADAKATİN SİMGESİ / SYMBOL OF LOYALITY » DÜNYADA ALTIN / GOLD MINING » HAZİRAN AYININ ŞANS TAŞI; İNCİ » OSMANLI DÖNEMİ – SULTAN SELİM’İN MÜHRÜ » NİSAN AYI ŞANS TAŞINIZ PIRLANTA » BELÇİKA – ANTWERP’DE » ŞUBAT AYININ ŞANS TAŞI; AMETİST » ANTİKA MÜCEVHERLER » TANINMIŞ GEMOLOG VE MÜCEVHER EKSPERİ ANTOINETTE MATLINS’LE » OCAK AYI ŞANS TAŞI; GARNET / JANUARY BIRTHSTONE; GARNET » WDC – DÜNYA PIRLANTA KONSEYİ TOPLANTISINDA »
Sonraki Gönderi Safir