2

Garnet doğum ayı ocak olanların ve balık burcunun taşıdır.

Garnet, sertliği, dayanıklılığı ve pek çok renk çeşidi ile mücevher tasarımcılarının en heyecan verici bulduğu gruplardandır.

Ancak, ne yazık ki, garnetin yoğun kırmızı rengi dışındaki şaşırtıcı miktardaki büyüleyici renkleri pek az kişi tarafından bilinir. Bu taş, mavi hariç, yeşil, turuncu, sarı, kırmızımsı mor, mor ve pembe gibi hemen hemen tüm renk ve tonlarda bulunur. Ayrıca, bulunulan ortamdaki ışığa göre mavi ve kırmızı olarak renk değiştiren bir garnet çeşidi de bulunmaktadır.

Bu renk ve ton çeşitliliği garnetin aynı zamanda kendinden çok daha pahalı taşlarla karıştırılmasına da neden olur. Kırmızısının bazı tonları yakutla, sarısı değerli topazla, yeşili de iyi kalitedeki zümrütle karıştırılabilir.

Garnet doğum ayı ocak olanların ve balık burcunun taşıdır. Bir balık tarafından takıldığında gerçek arkadaşlığı getireceğine inanılır. Garnet, sadakatı, adanmışlığı, ve enerjiyi temsil eder.

Garnet denildiğinde uzmanlar, benzer kimyasal özelliği taşıyan ondan fazla farklı taşı kasteder. İçlerinden morumsu kırmızıdan yoğun kırmızıya kadar olan renkleri Almandine olarak adlandırılır, sarımsı kırmızıdan koyu kırmızıya kadar olan tonları ise Pyrope adını alır ve bunlar en sık rastlanan türleridir. Ayrıca yeşil tonları Tsavorite, sarımsı yeşilden zümrüt yeşiline kadar olan tonları Demantoid, sarıdan sarımsı yeşil ve sarımsı kahveye kadar olan tonları Grossularite, pembemsi turuncudan kahvemsi pembeye kadar olan tonları Malaya olarak adlandırılır.

Mohs’a göre sertliği 6.5 -7.5 arasındadır. Bu sertlik, garnetin mücevherlerde kullanılmasını çok kolaylaştırır. Yoğunluğu 3.5 ile 3.65 arasındadır.

Günümüzde garnet en fazla Afrika ülkelerinden gelir,  özellikle Mozambik , Hindistan ve Tayland‘dan  yoğunlukla olmak üzere,  Arizona, Kenya, Arjantin, Brezilya, Burma, Tanzanya, Meksika, Rusya’da çıkarılır.

Garnet, çok eski zamanlardan beri bilinen bir taştır. Eski mısır, yunan ve Roma dönemlerinden gelen takılarda Garnet’e rastlanmıştır.

Bu taşın bakımı dayanıklılığından dolayı oldukça kolaydır. Temizliği yumuşak bir sabunla yapılabilir, arkasında biriken kir ve tozları temizlemek için yumuşak bir fırça kullanılır.

Paylaş:
Bu kategoriden daha fazla: ELMASLARIN BÜYÜLEYİCİ ÖZELLİKLERİ » KARAT NE DEĞİLDİR? » MÜCEVHER TRENDLERİNDE 2015’İN GELİŞİ 2014’DEN BELLİ » KAR BEYAZI VE BEYAZ AGATLAR » AŞKIN VE ROMANTİZMİN FEMİNEN RENGİNDE MÜCEVHERLER » MİLANO’DAN BİR MÜCEVHER EVİ: LUCIFER VIR HONESTUS » MÜCEVHERE FARKLI BAKIŞ » LOUIS VUITTON VE DAVID BOWIE BİRLİKTELİĞİ » AKİK TAŞININ MODA HALİ » 2014 AGTA SPECTRUM ÖDÜLLERİ » PIRLANTA… YİNE PEMBE… YİNE REKOR… » STEPHEN WEBSTER & DARK JEWEL COLLECTION » I ♥ FABERGE!.. / VOIR DERGISI KÖŞE YAZILARINDAN » MÜCEVHERDE RÖNESANS / VOIR DERGİSİ KÖŞE YAZILARIM » 2013 TRENDLERİ / VOIR DERGİSİ TREND SAYFALARIM -1- » BASELWORLD; TÜM İHTİŞAMIYLA » BASELWORLD 1. GÜN; FUAR ALANI » BASELWORLD 1. GÜN; İLK İZLENİMLER » DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜCEVHER VE SAAT FUARI “BASELWORLD”DEN ADIM ADIM… » PEMBE “PRINCIE DIAMOND” MÜZAYEDEDE DÜNYA REKORU KIRDI! » BU HAFTA MUHTEŞEM MÜCEVHERLERİN HAFTASI! » BELÇİKA HAVAALANINDA 50 MİLYON DOLARLIK HAM ELMAS SOYGUNU » 2013 OSCARINI MÜCEVHERDE KLASİK STİL PIRLANTA KÜPELER KAZANDI :) » 2013 OSCAR TÖRENİ BAŞLARKEN 2012′NİN EN ZARİF MÜCEVHERLERİ » AÇIK ARTTIRMADA 6,46 KARAT PIRLANTALI PLATİN YÜZÜK 560.500$’A SATILDI » FABERGE VE GEMFIELDS ’IN MODERN BAŞYAPITI… VE EFSANEVI MARKANIN SATIN ALINMASI » PANTONE’NİN 2013 RENGİ: ZÜMRÜT YEŞİLİ :) CANLI… PARLAK… BEREKETLİ… » SIRADIŞI BİR KİTAP “DELICIOUS JEWELS / LEZZETLİ MÜCEVHERLER” » GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE MÜCEVHER » DİKKAT! : SARI ZÜMRÜT (EMERYL) ADI İLE TAŞLARA TAKILAN YANILTICI İSİMLER KONUSUNDA GEMOLOJİ DÜNYASI ALARMDA » HER YILIN ARALIK AYININ SABİT TRENDİ; KIRMIZIIIIIII! » KÜLTÜR SANAT HARİTASI İLE KEYİFLİ BİR SÖYLEŞİ » LOUIS VUITTON @ PARIS FASHION WEEK » Anna Dello Russo @ Paris Fashion Week » VICENZA ORO FALL; 2013+ DEN 2014+’ E MÜCEVHER TRENDLERİ » ICA ULUSLARARASI TAŞ KESİM VE MÜCEVHER YARIŞMASI SONUÇLARI » DÜNYANIN KESİMLİ EN BÜYÜK PARAİBA TURMALİN’İ » MAVİ PIRLANTA… SONSUZA KADAR… » AĞUSTOS AYININ MÜCEVHER TAŞI; PERİDOT » SAFİR HAKKINDA BİLİNMEYENLER » Pırlantaların Hiç Bilinmeyen Renkleri » 23.45′DE CNN TÜRK’DE, MESUT YAR’LA LAF LAFI AÇIYOR… » ROBERTO COIN’LE VENEDİK’TE » KLASİK PIRLANTALARINIZI HER YERDE TAKMANIN YOLU ;) » MÜCEVHER IŞILTISINDA AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ İSTANBUL » TEMMUZ AYI ŞANS TAŞI; YAKUT / JULY BIRTHSTONE; RUBY » FIRST GOLD CURRENCY @ 564 BC! / İLK ALTIN KURU MÖ 564′DE! » SADAKATİN SİMGESİ / SYMBOL OF LOYALITY » DÜNYADA ALTIN / GOLD MINING » HAZİRAN AYININ ŞANS TAŞI; İNCİ » OSMANLI DÖNEMİ – SULTAN SELİM’İN MÜHRÜ » NİSAN AYI ŞANS TAŞINIZ PIRLANTA » BELÇİKA – ANTWERP’DE » ŞUBAT AYININ ŞANS TAŞI; AMETİST » ANTİKA MÜCEVHERLER » TANINMIŞ GEMOLOG VE MÜCEVHER EKSPERİ ANTOINETTE MATLINS’LE » OCAK AYI ŞANS TAŞI; GARNET / JANUARY BIRTHSTONE; GARNET » WDC – DÜNYA PIRLANTA KONSEYİ TOPLANTISINDA »
Önceki Gönderi Yakut
Sonraki Gönderi İnci