2

KASIM AYI SANS TASINIZ SİTRİN

Kuvars ailesinden olan sarı renkli bu taş, adını, Fransızca limon anlamına gelen “”citron”” kelimesinden almıştır.

Rengini kuvarsdaki demirden alan sitrin, transparan limon sarısından, turuncu sarıya ve kahve turuncuya kadar uzanır. Sitrin, genelde değerli taşlar arasında uygun fiyatlı olmasına rağmen, daha koyu olan ve “Madeira” sitrini adı verilen rengi en değerli olanıdır.

Moh ölçeğine göre, Sitrin’in sertliği 7’dir. Çok büyük boylar da dahil olmak üzere, ham citrin geniş bir büyüklük ve şekil yelpazesine sahiptir.

Sitrin çoğunlukla Brezilya’dan çıkmaktadır. Bunun yanında Madagaskar ve Zambia Sitrin elde edilen önemli yataklardandır.

Mücevherde ilk olarak Helenistik çağda Yunanistan’da kullanılmıştır. Eski çağlarda Sitrin’in mutluluk taşı olduğuna inanılmış ve kötü düşüncelere karşı koruyucu olarak kullanılmıştır.

Ayrıca bu değerli taşın, depresyonun tedavisinde ve sinirleri yatıştırmada, vücuttan toksinleri atmada, bağışıklık sistemini güçlendirip bedene canlılık ve güç verdiğine inanılmaktadır.

Sitrin ticarette oldukca büyük bir yanılgıyla,  “topaz”  , “kuvars topaz” veya “sitrin topaz”  olarak kullanılır . Fakat bunların tümü yanlıştır. Bu taş için doğru olan isim sitrin’dir. Sitrin değer açısından kendisinden tamamen farklı bir taş olan topaz’dan çok daha ucuzdur ve bu nedenle hiçbir şekilde topaz olarak tanıtılmamalıdır.

Perakende satışta Sitrin’in fiyatı ortalama olarak, ( çok düşük kalite olanları hariç ) 1 karattan 5 karatın altına kadar olan büyüklüklerde karat başına 2$- 5$ arasındadır. 5 karat ile 25 karat altında olan büyüklüklerde ise ortalama olarak karat başına 3$-15$ arasındadır.

Doğal Sitrin çok az bulunur. Piyasadaki sitrinlerin büyük çoğunluğu çok hafif renkli olan ametistlerin ısıyla işlem görmesinden elde edilir. Brezilya ametisti 470C’de açık sarıya, 550-560C’de ise koyu sarıya dönüşür, ancak bazı dumanlı kuvarslar 300C’de sarıya dönüşebilir. Çok fazla ısındığında rengini tamamen kaybedebilir. Bu nedenle takiya kaynak yaparken dikkat edilmelidir. Taş yuvadayken gereken tamiratlarda lazer kaynak kullanılmalıdır. Eğer çok gerekliyse, ateş ile çalışırken taşı korumak için mutlaka bir kalkan kullanılmalıdır. Sitrin de Ametist gibi kuyumcuların kolay çalışabileceği taşlardandır. Citrinin temizliğinde, ultrasonik yıkama genelde güvenlidir. Bunun dışında ılık sabunlu suyla ve bir fırça yardımıyla temizlenebilir .

.

Paylaş:
Bu kategoriden daha fazla: ELMASLARIN BÜYÜLEYİCİ ÖZELLİKLERİ » KARAT NE DEĞİLDİR? » MÜCEVHER TRENDLERİNDE 2015’İN GELİŞİ 2014’DEN BELLİ » KAR BEYAZI VE BEYAZ AGATLAR » AŞKIN VE ROMANTİZMİN FEMİNEN RENGİNDE MÜCEVHERLER » MİLANO’DAN BİR MÜCEVHER EVİ: LUCIFER VIR HONESTUS » MÜCEVHERE FARKLI BAKIŞ » LOUIS VUITTON VE DAVID BOWIE BİRLİKTELİĞİ » AKİK TAŞININ MODA HALİ » 2014 AGTA SPECTRUM ÖDÜLLERİ » PIRLANTA… YİNE PEMBE… YİNE REKOR… » STEPHEN WEBSTER & DARK JEWEL COLLECTION » I ♥ FABERGE!.. / VOIR DERGISI KÖŞE YAZILARINDAN » MÜCEVHERDE RÖNESANS / VOIR DERGİSİ KÖŞE YAZILARIM » 2013 TRENDLERİ / VOIR DERGİSİ TREND SAYFALARIM -1- » BASELWORLD; TÜM İHTİŞAMIYLA » BASELWORLD 1. GÜN; FUAR ALANI » BASELWORLD 1. GÜN; İLK İZLENİMLER » DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜCEVHER VE SAAT FUARI “BASELWORLD”DEN ADIM ADIM… » PEMBE “PRINCIE DIAMOND” MÜZAYEDEDE DÜNYA REKORU KIRDI! » BU HAFTA MUHTEŞEM MÜCEVHERLERİN HAFTASI! » BELÇİKA HAVAALANINDA 50 MİLYON DOLARLIK HAM ELMAS SOYGUNU » 2013 OSCARINI MÜCEVHERDE KLASİK STİL PIRLANTA KÜPELER KAZANDI :) » 2013 OSCAR TÖRENİ BAŞLARKEN 2012′NİN EN ZARİF MÜCEVHERLERİ » AÇIK ARTTIRMADA 6,46 KARAT PIRLANTALI PLATİN YÜZÜK 560.500$’A SATILDI » FABERGE VE GEMFIELDS ’IN MODERN BAŞYAPITI… VE EFSANEVI MARKANIN SATIN ALINMASI » PANTONE’NİN 2013 RENGİ: ZÜMRÜT YEŞİLİ :) CANLI… PARLAK… BEREKETLİ… » SIRADIŞI BİR KİTAP “DELICIOUS JEWELS / LEZZETLİ MÜCEVHERLER” » GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE MÜCEVHER » DİKKAT! : SARI ZÜMRÜT (EMERYL) ADI İLE TAŞLARA TAKILAN YANILTICI İSİMLER KONUSUNDA GEMOLOJİ DÜNYASI ALARMDA » HER YILIN ARALIK AYININ SABİT TRENDİ; KIRMIZIIIIIII! » KÜLTÜR SANAT HARİTASI İLE KEYİFLİ BİR SÖYLEŞİ » LOUIS VUITTON @ PARIS FASHION WEEK » Anna Dello Russo @ Paris Fashion Week » VICENZA ORO FALL; 2013+ DEN 2014+’ E MÜCEVHER TRENDLERİ » ICA ULUSLARARASI TAŞ KESİM VE MÜCEVHER YARIŞMASI SONUÇLARI » DÜNYANIN KESİMLİ EN BÜYÜK PARAİBA TURMALİN’İ » MAVİ PIRLANTA… SONSUZA KADAR… » AĞUSTOS AYININ MÜCEVHER TAŞI; PERİDOT » SAFİR HAKKINDA BİLİNMEYENLER » Pırlantaların Hiç Bilinmeyen Renkleri » 23.45′DE CNN TÜRK’DE, MESUT YAR’LA LAF LAFI AÇIYOR… » ROBERTO COIN’LE VENEDİK’TE » KLASİK PIRLANTALARINIZI HER YERDE TAKMANIN YOLU ;) » MÜCEVHER IŞILTISINDA AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ İSTANBUL » TEMMUZ AYI ŞANS TAŞI; YAKUT / JULY BIRTHSTONE; RUBY » FIRST GOLD CURRENCY @ 564 BC! / İLK ALTIN KURU MÖ 564′DE! » SADAKATİN SİMGESİ / SYMBOL OF LOYALITY » DÜNYADA ALTIN / GOLD MINING » HAZİRAN AYININ ŞANS TAŞI; İNCİ » OSMANLI DÖNEMİ – SULTAN SELİM’İN MÜHRÜ » NİSAN AYI ŞANS TAŞINIZ PIRLANTA » BELÇİKA – ANTWERP’DE » ŞUBAT AYININ ŞANS TAŞI; AMETİST » ANTİKA MÜCEVHERLER » TANINMIŞ GEMOLOG VE MÜCEVHER EKSPERİ ANTOINETTE MATLINS’LE » OCAK AYI ŞANS TAŞI; GARNET / JANUARY BIRTHSTONE; GARNET » WDC – DÜNYA PIRLANTA KONSEYİ TOPLANTISINDA »
Önceki Gönderi Akuvamarin
Sonraki Gönderi Tanzanit

Add Comment