The-Sunrise-Ruby

Yakutun renkleri turuncu kırmızıdan morumsu kırmızıya ve kahverengimsi kırmızı tonlarına kadar değişir. 

Safir gibi korundum grubundan olan yakut, aşkı, canlılığı, tutkuyu ve gücü bir arada temsil eder. Yakuttaki kor kırmızısı rengin söndürülemez bir ateş, cesaret ve güç kaynağı olduğuna inananlar da vardır.

Bu değerli taş, iyi bir mücevher taşından beklenen her şeye sahiptir; etkileyici bir renk, nadirlik,  iyi bir sertlik derecesi ve çarpıcı bir parıltı. Hediye alınmış iyi kalite kırmızı bir yakutun sahibine iyi bir kader verdiğine inanılır. Aslında böyle değerli bir yakuta sahip olan kişinin talihi zaten açıktır…

Mücevher taşı tüccarlarının, taş renklerini iyileştirme tekniklerini kullanma gayretlerine rağmen, iyi kalite ve renkteki bir yakut hala nadir bulunur. Son yıllarda piyasada el değiştiren en büyük yakutlardan biri 8.62 karatlıktır. Bu yakut ısıtma da dahil olmak üzere hiç bir iyileştirme işlemi görmemiştir. Karat fiyatı 425.000 $ olarak, toplam 3.6 milyon dolara isviçre’ nin st. Moritz şehrinde, Christie’s müzayede evinde satılmıştır.

Yakutun renkleri turuncu kırmızıdan morumsu kırmızıya ve kahverengimsi kırmızı tonlarına kadar değişir. İçinde krom ve demirin bulunuşu, bu mücevher taşına kahverengi gölgeler kazandırır.

Fakat en güzel yakut rengi, ingilizce’de “pigeon blood”, türkçe’de ise “güvercin kanı” olarak adlandırılan canlı, doygun kan kırmızısıdır. Çok koyu veya mora yaklaşan renkler fiyatını düşüren başlıca etkenlerdendir.

Moh’s sertlik tablosuna göre yakut’un sertliği 9’dur. Yakutlar; fasetli, kabaşon, dizi ve çeşitli şekillerde oyma olarak kesilebilirler.

Saydam, yarı saydam ve opak olabilirler, bazı yakutlar nadir olarak yıldız efekti gösterir.

Günümüzde, sıklıkla özel fırınlarda yüksek sıcaklıklarda ısıtılarak kırmızı rengindeki yoğunluğu ve saflığı arttırılmaktadır. Bazen yakutta küçük hatalar bulunabilir. Isıtma işlemi sırasında cam, silikat veya benzeri yan ürünler taşta bulunan çatlakları doldurur ve daha az görünür hale getirirler. Bu iyileştirme, ısıtma gibi kalıcıdır. Son yıllarda, bu teknikle yapılan iyileştirmeler sonucunda dünya piyasasında yakut fiyatlarında oldukça büyük düşüşler olmuştur.

Sadece ısıtma işlemi uygulanmış yakutlarla, ısıtılarak içine yabancı maddeler konulmuş yakutlar arasındaki fiyat farkları inanılmaz boyutlarda olabilir.

Doğal yakut’u sentetik yakuttan ayırmak için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Sentetik yakutlar her zaman kısa boylu ultraviole ışık altında doğal yakutlardan daha fazla floresans özelliği gösterirler. Ayrıca, mikroskop altında sentetik yakutlarda gaz baloncukları gözlenebilir.

Yakut’un çıkarıldığı ana kaynaklar; Burma, Kamboçya, Seylan, Kenya, Vietnam, Madagaskar’dır. Bunun yanında, Afganistan, Hindistan, Pakistan, Tanzanya’da da yakut madenleri vardır.

Yakut’un bakımında ultrasonik yıkama, buharla temizleme genellikle güvenilirdir. Fakat yağ ile kaplanmış taşlara uygulanmamalıdır. Sabunlu ılık su, yakut’un bakımı için güvenilir bir yöntemdir.

Paylaş:
Bu kategoriden daha fazla: ELMASLARIN BÜYÜLEYİCİ ÖZELLİKLERİ » KARAT NE DEĞİLDİR? » MÜCEVHER TRENDLERİNDE 2015’İN GELİŞİ 2014’DEN BELLİ » KAR BEYAZI VE BEYAZ AGATLAR » AŞKIN VE ROMANTİZMİN FEMİNEN RENGİNDE MÜCEVHERLER » MİLANO’DAN BİR MÜCEVHER EVİ: LUCIFER VIR HONESTUS » MÜCEVHERE FARKLI BAKIŞ » LOUIS VUITTON VE DAVID BOWIE BİRLİKTELİĞİ » AKİK TAŞININ MODA HALİ » 2014 AGTA SPECTRUM ÖDÜLLERİ » PIRLANTA… YİNE PEMBE… YİNE REKOR… » STEPHEN WEBSTER & DARK JEWEL COLLECTION » I ♥ FABERGE!.. / VOIR DERGISI KÖŞE YAZILARINDAN » MÜCEVHERDE RÖNESANS / VOIR DERGİSİ KÖŞE YAZILARIM » 2013 TRENDLERİ / VOIR DERGİSİ TREND SAYFALARIM -1- » BASELWORLD; TÜM İHTİŞAMIYLA » BASELWORLD 1. GÜN; FUAR ALANI » BASELWORLD 1. GÜN; İLK İZLENİMLER » DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜCEVHER VE SAAT FUARI “BASELWORLD”DEN ADIM ADIM… » PEMBE “PRINCIE DIAMOND” MÜZAYEDEDE DÜNYA REKORU KIRDI! » BU HAFTA MUHTEŞEM MÜCEVHERLERİN HAFTASI! » BELÇİKA HAVAALANINDA 50 MİLYON DOLARLIK HAM ELMAS SOYGUNU » 2013 OSCARINI MÜCEVHERDE KLASİK STİL PIRLANTA KÜPELER KAZANDI :) » 2013 OSCAR TÖRENİ BAŞLARKEN 2012′NİN EN ZARİF MÜCEVHERLERİ » AÇIK ARTTIRMADA 6,46 KARAT PIRLANTALI PLATİN YÜZÜK 560.500$’A SATILDI » FABERGE VE GEMFIELDS ’IN MODERN BAŞYAPITI… VE EFSANEVI MARKANIN SATIN ALINMASI » PANTONE’NİN 2013 RENGİ: ZÜMRÜT YEŞİLİ :) CANLI… PARLAK… BEREKETLİ… » SIRADIŞI BİR KİTAP “DELICIOUS JEWELS / LEZZETLİ MÜCEVHERLER” » GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE MÜCEVHER » DİKKAT! : SARI ZÜMRÜT (EMERYL) ADI İLE TAŞLARA TAKILAN YANILTICI İSİMLER KONUSUNDA GEMOLOJİ DÜNYASI ALARMDA » HER YILIN ARALIK AYININ SABİT TRENDİ; KIRMIZIIIIIII! » KÜLTÜR SANAT HARİTASI İLE KEYİFLİ BİR SÖYLEŞİ » LOUIS VUITTON @ PARIS FASHION WEEK » Anna Dello Russo @ Paris Fashion Week » VICENZA ORO FALL; 2013+ DEN 2014+’ E MÜCEVHER TRENDLERİ » ICA ULUSLARARASI TAŞ KESİM VE MÜCEVHER YARIŞMASI SONUÇLARI » DÜNYANIN KESİMLİ EN BÜYÜK PARAİBA TURMALİN’İ » MAVİ PIRLANTA… SONSUZA KADAR… » AĞUSTOS AYININ MÜCEVHER TAŞI; PERİDOT » SAFİR HAKKINDA BİLİNMEYENLER » Pırlantaların Hiç Bilinmeyen Renkleri » 23.45′DE CNN TÜRK’DE, MESUT YAR’LA LAF LAFI AÇIYOR… » ROBERTO COIN’LE VENEDİK’TE » KLASİK PIRLANTALARINIZI HER YERDE TAKMANIN YOLU ;) » MÜCEVHER IŞILTISINDA AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ İSTANBUL » TEMMUZ AYI ŞANS TAŞI; YAKUT / JULY BIRTHSTONE; RUBY » FIRST GOLD CURRENCY @ 564 BC! / İLK ALTIN KURU MÖ 564′DE! » SADAKATİN SİMGESİ / SYMBOL OF LOYALITY » DÜNYADA ALTIN / GOLD MINING » HAZİRAN AYININ ŞANS TAŞI; İNCİ » OSMANLI DÖNEMİ – SULTAN SELİM’İN MÜHRÜ » NİSAN AYI ŞANS TAŞINIZ PIRLANTA » BELÇİKA – ANTWERP’DE » ŞUBAT AYININ ŞANS TAŞI; AMETİST » ANTİKA MÜCEVHERLER » TANINMIŞ GEMOLOG VE MÜCEVHER EKSPERİ ANTOINETTE MATLINS’LE » OCAK AYI ŞANS TAŞI; GARNET / JANUARY BIRTHSTONE; GARNET » WDC – DÜNYA PIRLANTA KONSEYİ TOPLANTISINDA »
Önceki Gönderi Safir
Sonraki Gönderi Garnet

Add Comment