21

Bazı kültürlerde zümrüt, 20. ve 35. evlilik yıldönümü için geleneksel bir hediyedir.

Zümrüt, ördekbaşı yeşili adıyla bilinen bir renge kendi adını verecek kadar nadir rastlanan, belirgin ve etkileyici bir renk tonuna sahiptir. Bu etkileyici taşın, bazıları pırlanta kadar değerlidir.

Beril grubunun bir minerali olan zümrüt, asıl değerini olağanüstü tonlardaki renginden alır. Hegzagonal sistemde kristalleşen zümrüt; açık yeşilden koyu yeşile doğru ve aynı zamanda çok güçlü mavimsi yeşil renklerde olabilir. Zümrütün bu rengi, yaşamın ve ilkbaharın cıvıltısının rengi gibidir. Bu değerli taş, yüzyıllardan beri güzelliğin yanında ayrıca sağlam ve güvenilir aşkın da simgesi olmuştur.  Antik Yunanda Hermes’le özdeşleştirilmiştir. Mısırdaki zümrüt madenlerinin geçmişi ise M.Ö. 1650 yıllarına kadar uzanır.

Zümrüt günümüzde Mayıs ayının doğum taşı kabul edilmiştir, ayrıca bazı kültürlerde zümrüt, 20. ve 35. evlilik yıldönümü için geleneksel bir hediyedir.

Sertliğinin 7,5 – 8  ( Mohs Sertlik Skalasına Göre ) olması geçmiş dönemlerde dahi diğer taşlara göre kolay işlenmesini ve yapılan mücevher taşı olarak sıklıkla kullanılmasını sağlamıştır. Zümrüt saydam, içerdiği kapanımlara göre yarı saydam veya opak da olabilir. İçinde bulunan damarlardan dolayı darbelere karşı hassas bir taştır. Zümrütte en yaygın olan ve kesim şekline de adını veren kesim dikdörtgen şeklin köşelerine de faset yüzeyleri konularak yapılan zümrüt  ( adım kesim – step cut – emarald cut ) kesimidir. Bunun yanı sıra oval, damla, yuvarlak, kare, markiz şekillerinde de kesim yapılmaktadır. Kapanım içeren yarı saydam zümrütler genellikle kabaşon olarak kesilir.

En iyi zümrütlerin bulunduğu bölgelerden biri Kolombiya’ dır. Canlı ve en güzel renk tonuna sahip zümrütler buradan çıkarılır.  Kolombiya zümrütleri, oldukça kaliteli olduğundan buradaki ustalar tarafından itinalı bir şekilde kesilmektedir.  Brezilya zümrütleri, Kolombiya zümrütlerinden daha açık renktedirler. Brezilya’ dan çıkarılan zümrütlerin büyük bir kısmı kesilmek üzere Hindistan’a  gider.  Rusya’ dan çıkarılan zümrütler çok oluşum barındırır yani opaktırlar ve  renkleri  daha az mavi, sarımsı yeşil tonlarda görülebilir. Zümrütün diğer çıkarıldığı yerler ise Zambia, Hindistan ve Pakistan’dır. Zümrütler genellikle oluşum yerlerine ulaşılarak elde edilirler. Madenlere genellikle kuyular açılarak inilir.

Taşların güzelliğini artırmak için kullanılan iyileştirme yöntemleri zümrüte de uygulanır.  Bu değerli taşa, çatlaklı yapılarından dolayı özellikle yağlama işlemi uygulanır.  Oldukça yaygın olan bu yöntem;  çatlakların görülmesini engeller, berraklığın artırılmasını ve ayrıca rengin yoğunlaştırılmasını sağlar.

Zümrütler, bütün bu güzelliklerinin yanında, değerlerinden dolayı en fazla sentetik ve imitasyonları yapılan taşlar arasındadır. Bu nedenle zümrüt satın alınırken, mutlaka güvenilir ve konuyu bilen yerlerin tercih edilmesi çok önemlidir. İlk sentetik zümrütler 1888 yılında üretilmiştir. 1946 yılında CARROLL CHATHAM piyasaya ticari boyutlarda içinde oluşumlar olan zümrütleri sürmüştür. Sentetik zümrütler, ışığı ultraviyole kısa dalgada doğal olanlardan daha çok yansıtırlar.

Zümrüt, özel bir itina ile bakılmalı ve temizlenmelidir. Genelde görüntüsünü daha güzelleştirmek için kullanılan yağ ve epoksiler temizleme sırasında çıkabilir. Bunlar daha sonradan yine tamir edilebilir. Ultrasonik banyo ve buharla temizlemede önerilmez. Sabunlu suyla temizleme tavsiye edilir. Isıya karşı çok duyarlıdır.

Tüm bunlarla beraber, yeşil olup da zümrüte benzeyen pek cok taş da vardır. Bunlar özellikle tsavorit, yeşil turmalin, jade ve renklendirilmiş kuvarslardır.

Paylaş:
Bu kategoriden daha fazla: ELMASLARIN BÜYÜLEYİCİ ÖZELLİKLERİ » KARAT NE DEĞİLDİR? » MÜCEVHER TRENDLERİNDE 2015’İN GELİŞİ 2014’DEN BELLİ » KAR BEYAZI VE BEYAZ AGATLAR » AŞKIN VE ROMANTİZMİN FEMİNEN RENGİNDE MÜCEVHERLER » MİLANO’DAN BİR MÜCEVHER EVİ: LUCIFER VIR HONESTUS » MÜCEVHERE FARKLI BAKIŞ » LOUIS VUITTON VE DAVID BOWIE BİRLİKTELİĞİ » AKİK TAŞININ MODA HALİ » 2014 AGTA SPECTRUM ÖDÜLLERİ » PIRLANTA… YİNE PEMBE… YİNE REKOR… » STEPHEN WEBSTER & DARK JEWEL COLLECTION » I ♥ FABERGE!.. / VOIR DERGISI KÖŞE YAZILARINDAN » MÜCEVHERDE RÖNESANS / VOIR DERGİSİ KÖŞE YAZILARIM » 2013 TRENDLERİ / VOIR DERGİSİ TREND SAYFALARIM -1- » BASELWORLD; TÜM İHTİŞAMIYLA » BASELWORLD 1. GÜN; FUAR ALANI » BASELWORLD 1. GÜN; İLK İZLENİMLER » DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜCEVHER VE SAAT FUARI “BASELWORLD”DEN ADIM ADIM… » PEMBE “PRINCIE DIAMOND” MÜZAYEDEDE DÜNYA REKORU KIRDI! » BU HAFTA MUHTEŞEM MÜCEVHERLERİN HAFTASI! » BELÇİKA HAVAALANINDA 50 MİLYON DOLARLIK HAM ELMAS SOYGUNU » 2013 OSCARINI MÜCEVHERDE KLASİK STİL PIRLANTA KÜPELER KAZANDI :) » 2013 OSCAR TÖRENİ BAŞLARKEN 2012′NİN EN ZARİF MÜCEVHERLERİ » AÇIK ARTTIRMADA 6,46 KARAT PIRLANTALI PLATİN YÜZÜK 560.500$’A SATILDI » FABERGE VE GEMFIELDS ’IN MODERN BAŞYAPITI… VE EFSANEVI MARKANIN SATIN ALINMASI » PANTONE’NİN 2013 RENGİ: ZÜMRÜT YEŞİLİ :) CANLI… PARLAK… BEREKETLİ… » SIRADIŞI BİR KİTAP “DELICIOUS JEWELS / LEZZETLİ MÜCEVHERLER” » GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE MÜCEVHER » DİKKAT! : SARI ZÜMRÜT (EMERYL) ADI İLE TAŞLARA TAKILAN YANILTICI İSİMLER KONUSUNDA GEMOLOJİ DÜNYASI ALARMDA » HER YILIN ARALIK AYININ SABİT TRENDİ; KIRMIZIIIIIII! » KÜLTÜR SANAT HARİTASI İLE KEYİFLİ BİR SÖYLEŞİ » LOUIS VUITTON @ PARIS FASHION WEEK » Anna Dello Russo @ Paris Fashion Week » VICENZA ORO FALL; 2013+ DEN 2014+’ E MÜCEVHER TRENDLERİ » ICA ULUSLARARASI TAŞ KESİM VE MÜCEVHER YARIŞMASI SONUÇLARI » DÜNYANIN KESİMLİ EN BÜYÜK PARAİBA TURMALİN’İ » MAVİ PIRLANTA… SONSUZA KADAR… » AĞUSTOS AYININ MÜCEVHER TAŞI; PERİDOT » SAFİR HAKKINDA BİLİNMEYENLER » Pırlantaların Hiç Bilinmeyen Renkleri » 23.45′DE CNN TÜRK’DE, MESUT YAR’LA LAF LAFI AÇIYOR… » ROBERTO COIN’LE VENEDİK’TE » KLASİK PIRLANTALARINIZI HER YERDE TAKMANIN YOLU ;) » MÜCEVHER IŞILTISINDA AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ İSTANBUL » TEMMUZ AYI ŞANS TAŞI; YAKUT / JULY BIRTHSTONE; RUBY » FIRST GOLD CURRENCY @ 564 BC! / İLK ALTIN KURU MÖ 564′DE! » SADAKATİN SİMGESİ / SYMBOL OF LOYALITY » DÜNYADA ALTIN / GOLD MINING » HAZİRAN AYININ ŞANS TAŞI; İNCİ » OSMANLI DÖNEMİ – SULTAN SELİM’İN MÜHRÜ » NİSAN AYI ŞANS TAŞINIZ PIRLANTA » BELÇİKA – ANTWERP’DE » ŞUBAT AYININ ŞANS TAŞI; AMETİST » ANTİKA MÜCEVHERLER » TANINMIŞ GEMOLOG VE MÜCEVHER EKSPERİ ANTOINETTE MATLINS’LE » OCAK AYI ŞANS TAŞI; GARNET / JANUARY BIRTHSTONE; GARNET » WDC – DÜNYA PIRLANTA KONSEYİ TOPLANTISINDA »
Önceki Gönderi Peridot
Sonraki Gönderi Akuvamarin

Add Comment